inmemiş testis ameliyatı

Testis Tümörü Belirtileri

Testis Tümörü Belirtileri ile ilgili olarak erkeklerde yaşanan en büyük sorunlardan biri tek testisli erkekler tarafından yaşanan sorunlardır. Testisler, erkeklerin vücudunda yer alan ve skortum denilen bir cilt kesesinin içinde ve penisin alt tarafında asılı halde olan, şekli oval biçimdeki iki tane küçük organdır. Erkek üreme sisteminin bir parçası olan testisler, ergenliğin ardından çocuk oluşumunu sağlayan spermlerin üretilmesi ve testosteron hormonunun salgılanması gibi görevler üstlenmiştir. Genelde tek testisli erkekler tarafından görülen testis tümörü veya diğer adı ile testis kanseri, erkeklerin torba içinde bulunan yumurtalarından birinde herhangi bir kitle oluşması ile kendini göstermektedir. Bu tümörlerin görülme oranı çok azdır. Genel olarak tek testisli erkekler tarafından yaşanan bu rahatsızlık, genç yaşlarda meydana gelmektedir. Bu kanserin meydana gelmesinden sonra vücutta büyüme hızlı çok fazladır.

Testis Tümörü Nedenleri Nelerdir?

testis tümörü belirtileri

Erkeklerde görülen testis tümörü yani yumurta kanseri, farklı sebeplerle meydana gelebilmektedir. En bilindik testis tümörü nedenleri genetik faktörlerdir. Bu etken dışında testis kanseri ile ilişkilendirilen bir diğer durumda inmemiş testistir. Yani yumurta doğum gerçekleştikten sonra torba yerine kasık kanalı veya karın içinde kalmış olmaktadır. Bu da testis tümörü nedenleri arasında sayılan bir etkendir. Çünkü bu durumdaki kişilerde testis tümörünün görülme oranı, yumurtası normal olan erkeklere göre daha fazladır. Bu hastalığa sebep olabilecek diğer etkenlerden bazıları kabakulak, yumurta iltihabı, kanserojen maddeler ve yumurtaya gelen darbelerdir. Bu hastalıkta en önemli testis tümörü belirtileri nelerdir ve hangi durumlarda anlaşılmaktadır. Bu sayede erken teşhis imkânı olan hastalık kısa sürede tedavi edilebilme şansı yakalamaktadır.

Testis Tümörü Belirtileri Nelerdir ve Bu Hastalık Nasıl Anlaşılır?

Görülme sıklığı az olsa da her erkekte meydana gelebilen ve görülme yaşı 30’lara kadar inmiş olan testis tümörü belirtileri nelerdir sorusunun cevabı, hastalığın fark edilmesi açısından önem taşır. Bu anlamda ilk belirti, erkeklerin yumurtalığında görülen ağrısız kitledir. Bu durum kişi sıcak su ile banyo yaparken veya banyo sonrasında elle muayene ederken fark edilmektedir. Testislerde meydana gelen ağrıya neden olan kitleler, iltihaplanma sonucunda meydana gelmektedir ve testis tümörü belirtileri arasında sayılmaz. Kişi yıkanırken eline sert kitleler geldiğini fark ederse testis tümörü için şüphelenmelidir. Bu hastalıkta erken teşhis önemli olduğu için ergenlikte sonra her erkeğin ayda bir kere testis tümörü belirtileri için yumurtalıklarını kontrol etmeleri önerilmektedir. Genel olarak halsizlik, kilo kaybı, iştahsızlık gibi belirtiler görülmektedir.

Testis Tümörü Belirtileri ve Erken Teşhis İle Tedavi

Bu hastalık erken teşhis edilirse sonuçları da hasta açısından olumlu olmaktadır. Bu yüzden ilk olarak hastanın testis tümörü belirtileri ile fark edeceği hastalık, kanserli yumurtanın tamamının alınması ile tedavi edilmektedir. Uygulanan cerrahi yöntem ile testiste sınırlı olarak kalan kanser, tam olarak tedavi edilirken, çıkarılan tümörde patolojiye gönderilerek kanserin kesin teşhisi konur ve gerekli tedavilere başlanır. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgiye http://www.testisprotezi.net/iletisim adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment