Tek Yumurtalı Erkek

Tıbbı Nedenlerle Tek Yumurtalı Erkek Olmanın Getirdiği Problemler

Bazı hastalıklar nedeniyle testislerin birinin veya ikisinin birden alınması gerekebilir. Testis kanserleri genelde tek tarafta çıkar ve ilerlememesi için sol veya sağ testis alınır. Normalde iki adet olan testislerden birinin alınması veya tek taraflı inmemiş testis gibi durumlar erkeklerde psikoloji kaynaklı cinsel ilişki sorunlarına yol açar. Oysa erkekler için üreme ve neslinin devamı adeta yaşamın amacı gibidir. Bu nedenle olsa gerek cinsel organların sağlığı önemlidir. Filmlerde şaka yoluyla vurgulandığı gibi kaza geçiren erkekler ilk olarak üreme organlarını kontrol etmese de bu organların sağlıklarını kaybetmesini istemezler. Yumurtalardan biri alındığında tek yumurtalı erkek olmak zorunda kalırlar ve bu durum başta psikolojik olmak üzere bazı sorunlara yol açar. Oysa tek taraflı inmemiş testis gibi doğuştan tek yumurtalı olan birçok erkek normal yollardan çocuk sahibi olmuştur. Cinsel ilişki veya çocuk sahibi olmak için tek yumurtalı erkek olmak sorun yaratmaz. Aslen sorun birinin yokluğundan kaynaklanan görsel kaynaklı psikolojik sorunlardır. Bu durum cinsel açıdan olumsuzluk yaratabilir. Günümüzde testis protezleri görsel sorunu ortadan kaldırmakta bu şekilde psikolojisi düzelen erkek normal cinsel yaşamına dönebilmektedir.

Erkeklerde Tek Taraflı İnmemiş Testis Durumunda Protez Kullanılabilir mi?

tek yumurtalı erkekDoğuştan tek taraflı inmemiş testis durumunda da protez kullanılabilir. Protezin esas işlevi erkeğin testislerinde simetri durumunu yeniden sağlayarak psikolojisini düzelmektir. Erkeklerde cinsel kaynaklı psikolojik sorunlar o denli etkilidir ki yapılan hormon testleri normal çıkmasına ve başka bir fiziksel problem olmamasına rağmen cinsel ilişkide başarısız olabilirler. Protez uygulaması tek yumurtalı erkek için en kolay ve kesin çözümdür. Buradaki tek sorun herkesin protez için uygun olmamasıdır. Protez uygulaması ufak bir cerrahi operasyon gerektirmektedir. Protez takılacak kişinin bu müdahaleye uygun olup olmadığı tıbbi açıdan incelenir. Sorun teşkil etmeyecek hastalara protez yerleştirilir ve ameliyat sonrası iyileşme süreci de hızlıdır.

Tek Testisli Ünlü İsimler

Sağlık problemleri yüzünden tek testisi alınan birçok erkek arasında mutlaka ünlü isimler de vardır ama kim oldukları bilinmez. Milyonlarca insan ünlülerin saçından tırnağına her türlü ayrıntıya ulaşabilir ama tek testisli ünlüler hakkında bilgi sahibi olamaz. Bu durum sır gibi saklanır ve çoğunlukla protez ile görsel açıdan eski görünüm sağlanır. İnternette tek testisli ünlüler araştırması yapıldığında çok ilginç isimlere rastlanır ama bu bilgilerin de çoğu doğru değildir. Bilinen şudur ki tek testisli ünlüler durumlarını gizlemekte en kısa zamanda normal bir görünüm kazanma yolunu seçmektedir.

Türkiye’de Tek Testisli Olmak Askerliğe Engel midir?

Normal koşullarda tek testisli erkekler askere gider mi sorusunun cevabı evettir. Tek testisli olmak cinsel ilişki ve çocuk sahibi olmaya engel olmadığı gibi askere gitmeye de engel olmaz. Bazı durumlarda ise tek testisli erkekler askere gider mi sorusunun cevabını ancak askerlik kurumunun sevk edeceği hastane raporuyla cevaplanabilir. Testis kanseri durumunda ise tek testisli erkekler askere gider mi sorusunun cevabı hayırdır. Kanser hastaları askere gitmezler. Tek testis ve protez hakkında detaylı bilgi http://www.testisprotezi.net/iletisim sitesinden alınabilir.