Tek Testis Zararları

Tek Testis Sorunu Nedir?

Bazı durumlar nedeni ile testislerden birisinin alınması gerekmektedir. Testis kanseri gibi durumların olması nedeni ile alınan testis tek testis sorunu gibi bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Kanserin vücuda olan olumsuz etkilerinin tamamen ortadan kaldırılması için tek testis sorunu ortadan kaldırılmalıdır. Bazı nedenlerden dolayı alınması gereken testis beraberinde bazı sıkıntıların oluşmasına da neden olmaktadır. Kanserli ve hasarlı olan testisin alınması tek testis sorunu durumunun oluşmasına engel olmaktadır. Fiziksel anlamda erkekler için iki yerine bir adet testisin olması bazı sorunların oluşmasına da neden olmaktadır. Bazen sağ bazen de sol testisin alınması gerektiği durumlar olmaktadır. Çift testisin alınma durumu çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen yaşanabilmektedir.

Doğuştan Tek Testis Olma Durumu Var mıdır?

tek testis zararları

Erkekler için testislerin sağlıklı olması son derece önemlidir. Üreme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışması için doğuştan tek testis olması durumunda bazı sıkıntılar oluşmaktadır. Testis protezi yapılması ile doğuştan tek testis sorunu ortadan kalkmaktadır. Tek testise sahip olmak elbette dünyanın sonu olmamaktadır. Erkeklik fonksiyonlarında herhangi bir problem teşkil edeceği korkusu yaşayan erkekler tek testis zararları var mı sorusunu yöneltmektedir. Bir testisin alınması durumunda bile diğer testis işlevini sağlıklı bir şekilde yapabilmektedir. Çocuk sahibi olma konusunda ya da cinsel ilişki yaşama konusunda doğuştan tek testis olmanın bir sakıncası bulunmamaktadır.

Erkeklerde Tek Testis Olma Sorunu Nedir?

Erkeklerde görülebilen tek testis sorununda kısırlık yapar mı korkusu hakim olmaktadır. Oysaki tek testisin alınması erkeklerde tek testis sıkıntılarını doğuruyor olsa da kısırlık gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Erkekliğin doğasında cinsellik ve üreme yeteneği olduğu bilinci olmasından dolayı erkeklerde tek testis korkulu rüya olmaktadır. Erkeklik olgusunun cinselliğe bağlanıyor olması nedeni ile psikolojik anlamda çöküşler yaşanmaktadır. Bu durum aynı böbreklerin birisinin alınmasına benzemektedir. Diğer sağlıklı böbrek çalışmaya devam etmektedir. İşte aynı böbreklerde olduğu gibi erkeklerde tek testis olması durumunda işlevler aynı şekilde devam etmektedir. Protez testisler sayesinde görsel açık kolayca kapanmaktadır. Bu sayede erkekler kendilerine olan güvenlerini geri kazanabilmektedir.

Tek Testis Zararları Nelerdir?

Testislerde yaşanabilen hastalıklar ve tümörler nedeni ile bir tanesinin alınması gerekmektedir. Testislerin sayısının bire düşmesi durumunda erkekler için psikolojik anlamda sıkıntılı durumlar ve düşünceler oluşmaktadır. Bu sıkıntılı durumlar karşısında sorulan ilk soru tek testis zararları nedir? şeklinde olmaktadır. Testis eşittir cinsellik olarak düşünüldüğü için cinsel fonksiyonlarda yavaşlama ya da kısırlık korkusu yaşanmaktadır. Erkekliğin simgesi olarak düşünülmesinden dolayı da tek testis zararları olabileceği düşüncesi hakim olmaktadır. Ömrün sonuna kadar tek testis ile yaşamak mümkündür. Hiçbir şekilde üremeyi olumsuz yönde etkilemeyen testis protezleri erkeklerin imdadına yetişmektedir. Çıkarılan testisin yerine protez testis konulmaktadır. Tetkikler ve testler yapılarak hastalara uygun olması durumunda protez yerleştirilmektedir. Detaylı bilgiyi www.testisprotezi.net/iletisim linkinden bulabilirsiniz.