inmemiş testis ameliyatı

Tek Taşak

Testis kanseri, tek taşak durumunun oluşması için en yaygın sebeptir. Bu ciddi rahatsızlık testislerden birinin ya da iki tanesinin alınmasını gerektirebilmektedir. Fakat en yaygın olanı tek taşak alımıdır. Bu noktada kişinin üremesi ve cinsel yaşantısı kaldığı yerden devam edecektir. Yumurtalıklardan her ikisinde alınması kişinin çocuk yapabilme olasılığı tamamen ortadan kaldıracaktır. Fakat ameliyatlar genellikle tek taşak alımı ile sonlanmaktadır. Testis alımının yapılacağı testis hastanın durumuna göre değişiklik gösterecektir. Bazı durumlarda hastanın sol yumurtalığı hasarlıyken bazı durumlarda sağ yumurtalık sorunludur. Bu tamamen hastanın problemine bağlıdır fakat hangisinin alındığı fark yaratmayacaktır. Bu tarz ameliyatlar sonrasında ortaya çıkan tek taşak durumu birçok kişide endişe yaratmaktadır. Kişide yalnızca tek bir yumurta kalması çok büyük bir değişiklik yaratmayacaktır. Yalnızca sperm üretimi azalacak fakat kısırlık gibi bir sağlık sorunu kesinlikle görülmeyecektir. Bunun yanı sıra herhangi bir cinsel sağlık problemi oluşması de beklenmemelidir.

Tek Testis Nedir?

Testis kanseri ameliyatı olacak kişilerin en merak ettiği soru tek testis nedir sorusudur. Peki, tam olarak tek testis nedir? Tek testis, kişinin yalnızca tek bir testise sahip olması durumudur. Bu noktada tek testisli olmak kişiyi psikolojik olarak yıpratmakta ve cinsel anlamda yetersiz hissettirmektedir. Testis ameliyatından sonra yaşanabilecek tek sorun başlangıçta yaşanan ağrılar ve psikolojik problemler olacaktır. Kişinin ameliyat sonrası yaşayacağı ağrılar her ameliyatta olduğu kadardır. Fakat tek testisli olmak en çok psikolojiyi etkileyecektir. Bu durumda kişiden kişiye değişecektir. Bazı insanlar tek testisli olmayı umursamazken bazıları kafayı çok takacaktır. Kişinin kendisinde eksiklik hissetmesi ya da tek testisli olmak durumunu bir yetersizlik olarak tanımlaması son derece yanlıştır. Tek testis durumunun kişinin cinselliği ya da diğer durumları üzerinde bir etkisi olmayacaktır.

Tek Testisle Baba Olunur mu?

Testis ameliyatı için hazırlanan kişilerin en çok araştırdığı konulardan biride tek testisle baba olunur mu sorusudur. Peki, tek testisle baba olunur mu? Tek testis ya da tek taşak durumunun çocuk yapımı üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır. Sperm üretimi azalsa bile tek yumurtalık kişiye yetecektir. Bu noktada tek testisli olmak herhangi bir etki oluşturmayacaktır. Kişinin kısır olması veya çocuk sahibi olamaması için her iki testisini de aldırmış olması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda çocuk yapma ihtimali yoktur. Fakat testis kanseri ameliyatları genellikle bir testise yoğunlaşmakta ve yalnızca tek testis alımı yapılmaktadır.

Tek Taşak ve Protez

Tek testis konusunda psikolojik yıpranmalar yaşayan kişilere tavsiye edilen en yaygın yöntem testis protezidir. Bu protez kişiyi ruhsal anlamda rahatlatmakta ve daha özgüvenli hissettirmektedir. Protez, diğer protezlerle benzerlik göstermektedir. Genellikle silikondan yapılan bu protezler yalnızca görünüme etki edecek ve sperm sayısında bir farklılık oluşmayacaktır. Konu ile ilgili çok daha kapsamlı bilgi için www.testisprotezi.net/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.