inmemiş testis ameliyatı

İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır?

Daha anne karnında iken başlayan bebeklerin gelişimi ile testise dönüşecek olan dokular böbreklerin alt kısmında görülmektedir. Özellikle erken tedavi için inmemiş testis nasıl anlaşılır önemlidir. Bebek gelişimini anne karnında sürdürdükçe testisler de gelişip büyürken kasık kanalından yerleşilecek olan torbaya doğru gitmektedirler. Bu ilerleme gebelik dönemi boyunca devam etmektedir. Doğuma yaklaşıldığı günlerde meydana gelen iki testi de torbaya yerleşir. Bu testislerden inmemiş testis nasıl anlaşılır öncelikle annelerin fark edebileceği bir durumdur. Anne karnında iken meydana gelen testislerin sonradan torbaya inmelerinin sebebi, yerine getirdikleri işlevleri vücut sıcaklığından daha düşük yerlerde sağlayabilmiş olmalarıdır. Tek testisin veya her iki testisinde inişi tamamlayamaması yani torbaya inmemesi durumunda oluşan inmemiş testis nasıl anlaşılır ve neden olur tedavi sürecinde önemlidir. Bu durum erken doğumlarda daha sık görülmekle birlikte, zamanında meydana gelen doğumlarda da görülmektedir.

Tek Testis Askerlik Yapar mı ve Neden Olur?

Erken doğumlarda görülme oranı % 30 olan normal doğumlarda ise % 5 olan görülme oranı ile herkes tarafından merek edilen konu tek testis askerlik yapar mı sorusudur. Erkekler için büyük bir sorun olan inmemiş testis sorunu, hormon yetersizliğinden meydana gelmektedir. Bazen de kompleks olarak oluşan bu durumda tek testis askerlik yapar mı diye çoğu kişi tereddüt etmektedir. Bunun için rapor alınması gerekmektedir ve hastanın durumuna göre değişmektedir. Testisi besleyen kanın damarlarında kan akımını bozacak olan bir anormallik oluştuğu zaman testis gelişmemektedir ve bu durum tedavi edilmediğinde zamanla testis tümörü nedir sorusunun araştırılmasına sebep olacak şekilde hastalık ilerlemektedir. Bu durum her bebek ve her erkek için farklı olacağı için bu konuda uzman bir ürologdan yardım alınmalıdır.

Erkeklerde Sık Sık Görülen Testis Tümörü Nedir?

İnmemiş testis sorunu yaşayan çocuklarda erken tanı tedavinin etkili olması açısından önemlidir. Bu tedavilere neden olan testis tümörü nedir ve hangi durumlarda meydana gelir araştırılması ileride meydana gelecek kalıcı sorunların önlenmesi için önemlidir. Tedavi edilmeyen inmemiş testis sorunu ileride kısırlığa sebep olmaktadır ve bu nedenle testis tümörü tedavisi gelecek yaşam için önemlidir. Testis yapısında meydana gelen değişimlerin hepsi erkeklerde sperm sayısının azalmasına neden olmaktadır. Bu da kısırlık sorununa yol açar.

Testis Tümörü Nasıl Anlaşılır ve Testis Tümörü Tedavisi

Bebeklerin altı annesi tarafından temizlenirken bebeğin her iki testisinin de torbada olması gerekmektedir. Torbada bebeğin testisleri görülmüyorsa direkt olarak doktora gidilerek testis tümörü tedavisi için bilgi alınmalıdır. İnmemiş testis küçük bebeklerde bile tedavi edilebilmektedir. Bunun için bebeğin 6 ayını doldurmuş olması gerekmektedir. En geç 1 yaşında başlanması gereken tedavi asla 1 yaşından sonraya bırakılmamalıdır. Bu kadar acele edilmesinin sebebi, inmemiş olan testislerde oluşabilecek kalıcı yapısal bozuklarının hepsinin 1 yaşından sonra saptanıyor olmasıdır. Bu yaş geçtikten sonra testis anormal bir yerde durarak üreme fonksiyonlarını yitirmeye başlar. Detaylı bilgi için http://www.testisprotezi.net/iletisim adresinden bize ulaşabilirsiniz.