Testislerin Alınması

Testisler erkeklerde üreme organlarının alt kısmında vücudun dış tarafından bir deri ile sarılarak tutunan iki küçük organdır. Vücudun dışında gelişen tek organ olma özelliği taşımaktadır ve bazı durumlarda testislerin alınması gerekmektedir. Bu durum genellikle 15 – 35 yaş arasındaki erkeklerin başına gelebilmektedir. Görülme sıklığı diğer kanserlere göre az olan testis tümörü veya kanseri, ilerleyen evrelere geldiği zaman testislerin alınması gibi bir durumla karşı kaşıya kalınabilir. Bu durumların önlenmesi için kişinin dikkatli olarak hastalığı fark etmesi ve erken teşhisle hastalığın tedavisine başlanması testislerin alınması zorunluluğunu ortadan kaldırabilir. Bu durumda erkeklere büyük iş düşmektedir. Kendini çok kolay belli etmeyen bu hastalık için nasıl belirtileri olduğunun öğrenilmesi gerekir.

Testis Tümörü Belirtileri ve Testisin Alınması

testislerin alınması

Testis tümörü sinsice ilerleyen bir kanser türüdür. Her kanserin ölüm riski vardır ancak bazı kanserlerin ilerleme evreleri ve tedavi süreçleri daha kolay olarak ölüm riskini azaltmaktadır. Testis tümörü de bu kanser türlerinden biridir ve testisin alınması ile hastalık tamamen temizlenebilmektedir. Öncelikle kişi, banyoya girdiğinde sıcak su etkisi ile veya banyo sonrasında testislerine dokunduğunda bir sertlik veya şişlik ile beraber ağrı da hissediyorsa derhal doktora gitmelidir ve bu sayede erken teşhis ile testisin alınması engellenebilmektedir. Bu nedenle hastalığın belirtilerinin ne olduğu çok iyi bilinmelidir. Testis kanserinin belirgin olarak belirtileri yok denecek kadar azdır. Bu hastalığa yakalanmış olan kişilerin testislerinde sertlik ve kitle ile ağrı hissi oluşmaktadır. En bilindik belirtiler de bunlardır. Bu gibi belirtilerin herhangi biri görüldüğü anda hastanın direkt olarak doktora gitmesi gerekmektedir.

Testis Tümörü Tedavisi ve İki Testisin Alınması

Tanısı koyulan testis kanserinin hangi evrede olduğu belirlenmektedir. Bu sayede hangi tedavi yönteminin uygulanacağına da karar verilmektedir. Kesin teşhis konulduktan sonra ilaç tedavisi uygulanan hastada herhangi bir ilerleme olmazsa ve kitle ilerlerse cerrahi yöntemle iki testisin alınması yöntemi uygulanabilir. Bazı durumlarda tek testisin alınması ile hastalık ortadan kalkarken bazı durumlarda diğer testise de sıçrayan kanser durumlarında iki testis birden alınmaktadır.

İki Testisin Alınması Hastada Ne Gibi Zorluklara Sebep Olur?

Tek testisin alınması hastada büyük sorunlara sebep olmamaktadır. Hastadan sperm gelmesi engellenmediği için çocuk yapmak istediğinde de tek testisli olması bunu engellemez. Ayrıca kişinin cinsel hayatına da direkt bir etkisi yoktur. Ancak hastada psikolojik etkiler meydana getiren bu durumda hasta kendini eksik hissedebilmektedir ve bu durumu da cinsel yaşamına yansıtmaktadır. Hastalığın ilerlediği durumlarda cerrahi yöntem ile iki testisin alınması işlemi gerçekleştirilir. Bu durumda da hastada olumsuz psikolojik etkilerin seviyesi artmaktadır. Bu durumda testis protezi takılması önerilmektedir. Bu protez testislerin takıldığı kişi de üreme organları etkilenmez ve protez testisler çocuk olmasını engellemez. Bu sayede hastaların eksiklik hissi giderek hayatına devam etmektedir. Ayrıntılı bilgi için http://www.testisprotezi.net/iletisim adresine göz atmalısınız.

 

Leave a Comment