Testis Tümörü Yaşam Süresi

Genellikle erkeklerin 15 ile 35 yaşlarında başına gelen testis kanseri, genetik faktörler ile anatomik faktörlere göre görülme sıklığı değişmektedir. Kişiye göre değişen testis tümörü evreleme süreleri kişiden kişiye değişmektedir. Bazı beslenme alışkanlıklarından dolayı ve sürekli olarak radyasyona maruz kalmaktan dolayı meydana gelen testis tümörü evreleme sistemi ile hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Testis tümörü genel olarak genç yaşlarda meydana gelmektedir. 15 – 35 yaş arasına kadar düşen testis tümörü evreleme sistemi bu nedenle daha çok ciddiye alınmalıdır. Çünkü bu yaşlar üreme hormonlarının gelişmeye başladığı yaşlardır. İleride daha büyük sıkıntıların çıkmaması için erken teşhis ile hastalığa erken müdahale edilmelidir.

Testis Tümörü Yaşam Süresi Ne Kadardır?

testis tümörü yaşam süresi

Her dönemde belirli sebepler sonucunda meydana gelen testis tümörü diğer adı ile testis kanseri, testislerde yer alan milyonlarca hücrelerde meydana gelen kitledir. Kişiye göre testis tümörü yaşam süresi değişmektedir. Bu hastalık genellikle tek bir taraftaki testiste meydana gelmektedir. Bu hastalık sinsi bir hastalıktır ve kendini belli etmeden çok yavaş ilerlemektedir ve yaşa, kişiye göre testis tümörü yaşam süresi değişebilmektedir. Bu kanser türü diğer kanserlere göre çok daha kolay tedavi edilmektedir ve başarı oranı diğer kanserlere göre daha yüksektir. Bunda hastalığın erken fark edilmesi de önemli olduğu için testis tümörü nasıl anlaşılır tüm erkeklerin bilmesi gereken önemli konulardır. Bu belirtiler ile kişi durumu hemen fark ederek tedavi aşamasına geçmektedir.

Testis Tümörü Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

Testis tümörü, çok fazla belirti vermeyen ve sinsi bir şekilde ilerleyen ve ilerlemesi yavaş olan bir kanser türüdür. Bu nedenle testis tümörü nasıl anlaşılır denildiğinde banyo sırasında ve sonrasında testislerde görülen kitleler ile anlaşılabilmektedir. Testislerdeki kitle ve şişlik hastalığın ilk belirtisidir. Bunun dışında testislerde görülen ağrı hem belirti sayılabilirken hem de testis tümörü ameliyatı sonrası cinsel yaşam kalitesi için önemli bir noktadır. Ağrıların devam etmesi cinsel yaşamı etkilemektedir. Bir diğer ağrı ise karnın alt kısmında meydana gelen ağrıdır ve bu da kanser belirtilerinden biridir. Testis kanserinin son belirtileri ile akciğerde ve solunum sistemlerinde meydana gelen sorunlarla anlaşılmaktadır. Bu belirtilerden en az birini yaşayan kişilerin tedbir amaçlı mutlaka doktora görünmesi gerekmektedir.

Testis Tümörü Ameliyatı ve Testis Tümörü Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Hastalığın kesin teşhisi konulduktan sonra, hastalığın hangi evrede olduğu belirlenir. Hastalığın başlangıç zamanında fark edilmesinde cerrahi müdahaleye gerek kalmayabilir. Ancak daha ileri evrelerde tümörün alınması için ameliyat işlemi uygulanarak kanserli testis ile birlikte kitle tamamen alınmaktadır. Bu nedenle testis tümörü ameliyatı sonrası cinsel yaşam için olumsuz durumlar yaratabilmektedir. Testisin alınması üreme özelliğinin yitirilmesine neden olmaz. Yani sperm geldiği sürece tek testis ile de çocuk yapılabilir. Ancak kişinin kendini psikolojik olarak eksik hissetmesi cinsel yaşamın olumsuz etkilenmesine neden olur. Detaylı bilgi almak için http://www.testisprotezi.net/iletisim linki ziyaret edilebilir.

Leave a Comment