Testis Tümörü Ameliyatı

Hangi Durumlarda Testislerden Birinin Alınması İşlemi Yapılır?

Skortum adı verilen bir cilt kesesi içerisinde ve penisin alt tarafında yer alan oval şeklindeki iki küçük organa testis denilmektedir. Bu iki organ erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve bazı durumlarda testislerden birinin alınması gerekebilmektedir. Testisler ergenlik zamanından sonra çocukların oluşmasını sağlayan spermleri üreterek testosteron hormonunun salgılanmasını sağlamaktadır. testislerde meydana gelen tümör veya kanser, erkeklerde torba içerisinde yer alan yumurtalardan birinde kitle oluşması durumunda meydana gelmektedir. Genel olarak tüm toplumda görülme oranı 100 binde 2 – 3 oranındadır. Erkeklerin genelinde görülen kanserinde % 1 – % 2 ‘sini oluşturur. Bu tümörün görülme yaşı 15’e kadar düşebilmektedir ve tedavisine geç başladığında testislerden birinin alınması gerekmektedir. Çok nadirde olsa 0 – 10 yaş ve 65 yaş üstü kişilerde de görülmektedir.

testis tümörü ameliyatı

Testis Tümörü Ameliyatı ve Testis Tümörü Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Testis tümörü, yani yumurtadaki kanser hücreleri çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Tedavide bir avantaja dönüşen bu durum, testis kanseri tedavisinin duyarlılığını artırmaktadır. Erken teşhis ile fark edilen bu hastalığın tedavisi çok kolaydır. Eğer fark edilemez ve tedavisi gecikirse, başka organlara da yayılarak ameliyat gerektirir ve testis tümörü ameliyatı kaç saat sürer hastalığın evresine göre değişiklik gösterir. Hastalığın erken evrelerinde kısa süren tedaviler ve ameliyatlar ile hastalık geçirilebilirken diğer organlara yayılması sonucunda testis tümörü ameliyatı kaç saat sürer bilinememektedir. Çünkü bu ameliyatlar daha ağır geçmektedir.

Testis Tümörü Ameliyatı ve Etkileri

Hastalığın diğer organlara yayılması sonucunda daha ciddi bir duruma dönüşen ve olumsuz etkileri daha fazla olan testis tümörü ameliyatı, hastanın cinsel hayatına etki ederken normal yollarla çocuk sahibi olunmasını da etkileyebilir. Bu nedenle erkeklerin düzenli olarak testislerini kontrol etmeleri gerekir. Özellikle önceden bu hastalığı atlatan kişiler için testis kanseri tekrarlar mı riski için daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Hastaya teşhis konulduktan ve hastalığın evresi belirlendikten sonra tedavi süreci anlatılmaktadır. Kanserli yumurtanın tamamının alınması ile başlanan tedavi olumlu yanıt vermediğinde testisten alınan tümör parçası patolojiye gönderilerek kesin teşhis koyulduktan sonra testis kanseri tekrarlar mı gibi sorularla boğuşmamak için ameliyat yapılarak, ameliyat sonrasında kemoterapi ve radyoterapi uygulanmaktadır. Genellikle olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Testis Tümörü Ameliyatı ve Cinsel Yaşama Etkisi

Genellikle genç kişilerde meydana gelen bu kanser sonrasında yumurtanın alınması erkeklerde psikolojik bir etkiye sebep olmaktadır. Bu nedenle cinsel yaşamın etkilenmemesi için hastaya penis protezi takma işlemi uygulanmaktadır. Meme protezinde olduğu gibi yumurta şeklinde yapılan protez ile kişinin kendini kötü hissetmemesi sağlanır. Testilerin yani yumurtanın alınması hastanın cinsel hayatına etki etmez ve kısırlığa da sebep olmaz. İyi bir tedaviden sonra testis kanseri tekrarlar mı  korkusu yaşamaya gerek kalmamaktadır. Uygulanan testis tümöründen ortalama bir iki gün sonra hasta normal yaşamına devam edebilmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için http://www.testisprotezi.net/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Comment