inmemiş testis ameliyatı

Tek Testisin Alınması

Tek Testisin Alınması Neden Olur?

Erkeklerde genel olarak 15 ve 35 yaş arasında görülse de çok daha küçük yaşlarda ve 65 yaş üstü kişilerde görülebilen testis tümörü veya kanseri durumunda tek testisin alınması gerekebilir. Testis kanseri genetik etkilerle meydana gelebildiği gibi, anatomik etkiler sonucunda da meydana gelebilmektedir. Bu durumda bazı tedaviler uygulansa da genel olarak tek testisin alınması ile testis kanseri tedavisi yapılmaktadır. Kansere neden olan kitle veya tümör bu sayede testisten tamamen temizlenerek diğer organlara hastalığın sıçraması engellenir. Yapılan işlem sonrasında tek testis neden olur sorusu yanıtlanmış olmaktadır. Kanser hastalığı hangi organda olursa olsun genellikle ağır etkiler ve tedavilerle iyileştirilmektedir ve bazen tedavi de mümkün olmamaktadır. Bunun gibi tek testis olursa ne olur şeklinde korkular nedeni ile aksatılan tedavi nedeni ile testis kanseri de ilerleyebilmektedir.

tek testisin alınması

Tek Testis Neden Olur ve Etkileri Nelerdir?

Genel olarak genetik etkilerle meydana gelen testis kanserinde, testisteki hücrelerin içinde meydana gelen bir kitle oluşmaktadır. Bu kitle genellikle şişlik, ağrı ve sertlik ile kendini göstermektedir. Bunlardan dolayı yapılan ameliyat ile tek testis neden olur belirlenmektedir. Hastanın banyo ve banyo sonrasında klasik dokunma ile fark ettiği kitle, doktorlar tarafından incelenir ve bir parça alınarak patolojiye gönderilir. Bu durumda hastaya gerçekleşebilecek ameliyat ve ameliyat sonrasında tek testis olursa ne olur gibi ayrıntılar hastaya anlatılmaktadır. Gelen patoloji sonuçlarına göre hastalığın evreleri belirlenir ve tedavi sürecine hastalığın evresine göre karar verilir. Genellikle bu kanser türünde testislerden biri veya çok nadir testislerin ikisi birden alınmaktadır. Bu durum hastada bedenen ve fiziksel olarak bir etki yaratmaz.

Tek Testis Tedavisi ve Nedenleri

Genel olarak en düşük 15 yaşında en yüksekte 35 yaşında görülen testis kanseri, görülme yüzdesi az olan ve sonucunun ölümle sonuçlanma ihtimali pek olmayan bir kanser türüdür. Bu kansere yakalananlar tek testis olursa ne olur gibi korkularından dolayı tedaviden çekinmektedirler. Ancak en etkili tedavi yöntemi olan bu şekildeki tedavi ile hastada herhangi bir ters tepki yaşanmaz. Bu durumun yarattığı tek etki, tek testis tedavisi sonrasında hastada meydana gelen psikolojik çöküntüdür. Bunun dışında hastada fiziksel açıdan bir sorun meydana gelmez.

Testis Kanseri Sonucunda Uygulanan Tek Testis Tedavisi

Bu hastalığın meydana gelme oranı çok düşük olsa da meydana geldiğinde genel olarak testislerin alınması gerekmektedir. Uygulanacak olan tek testis tedavisi ile hastanın üreme özelliğine hiçbir zarar gelmez ve kişinin cinsel yaşamı etkilenmez. Testis alınması sonucunda hastada fiziksel ve görsel bir eksiklik olacağından genel olarak protez testis tedavisi önerilmektedir. Protez testis, yuvarlak testis görünümünde olan ve memeye uygulanan silikon şeklindedir. Özel yapıştırıcılar ile testis içerisine yerleştirildiği için herhangi bir çıkma gibi bir durum da yaratmaz. Bu konuda daha kapsamlı bilgi almak isterseniz www.testisprotezi.net/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.