Tek Testis Askerlik

Birçok erkekte görülme ihtimali olan testis kanseri, genel olarak 15 ile 35 yaş arasındaki kişilerde daha çok görülmektedir. Bu kişilerin üzerinde durduğu en önemli konuların başında tek testis askerlik için engel olur mu konusudur. Çünkü testis kanseri genellikle tek testiste görülür. Testis kanseri genetik nedenlerle olabildiği gibi anatomik bozukluklardan dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle tek testisli erkekler hakkında tüm sorular çözümü bulunmak için araştırılmaktadır. Hastalığın neden olduğu ve geldiği nokta tedavi için önemlidir. Hastalık genel olarak genç yaşlarda ortaya çıkabildiği için büyü önem verilmelidir ve tek testisli erkekler hakkında tüm sorular bir doktor eşliğinde cevaplandırılmalıdır. Hastalık genç yaşta görülse de veya ciddi de olsa tedavisi mümkün olmaktadır. Bu nedenle bu kanser sonucunda meydana gelen ölüm oranı düşüktür.

Tek Testisli Erkekler Hakkında Tüm Sorular ve Hastalığın Nedenleri

Tek Testis Askerlik

Testis kanseri belirtileri açısından sinsi bir hastalıktır. Genel olarak tek bir testiste görülen bu hastalık sonucunda tek testis alınırsa ne olur sorusu hastalar için önemlidir. Diğer kanser türlerine göre tedavide başarı oranı yüksektir. Genelde genç yaşlarda görülmesi, üreme zamanına denk geldiği için veya tam askerlik dönemlerine denk geldiği için tek testis askerlik yapmaya engel olur mu olmaz mı hastaları ilgilendiren önemli konulardandır. Bu hastalık için önemli bir nokta erken teşhis ve hastalığın sebepleridir. Testislerden birinin normalden daha yukarı da olması tek testis ameliyatı gerektiren durumlardan biridir. Bu neden genel olarak erken yaşlarda meydana gelen kanserin genel nedenidir. Kanserin görülme yaşından dolayı tek testis askerlik için engel olup olmayacağı hastalığın ilerlemesine göre belirli olmaktadır. Erken teşhis ile tedavi başarı oranı çok yüksektir.

Tek Testis Kanseri ve Tek Testis Alınırsa Ne Olur?

Testis kanserlerinde erken teşhis ile tedavi oranı çok yüksektir. Hastalığın ilerlemeden kanserli alana müdahale edilmesi ölüm riskini azaltmaktadır ancak bazen cerrahi yöntem uygulanabileceği için tek testis alınırsa ne olur ve büyük etkileri var mı hastaya ayrıntılı olarak anlatılmalıdır. Kanserli alanın kanserden tamamen temizlenmesi için testislerden biri cerrahi müdahale ile alınmaktadır. Testis kanseri sağda veya solda olabilir. Her iki testiste de görülmesi ve her iki testisinde alınması çok nadir olabilen bir durumdur. Genelde tek testis ameliyatı uygulanarak kanserli testis alınmaktadır. Bu ameliyat sonrasında bazı sorunlar meydana gelebilmektedir.

Tek Testis Ameliyatı ve Yaşanan Sorunlar

Bu ameliyat sonrasında özellikle kişide psikolojik etkiler meydana gelmektedir. Tek testisli olmak cinsel hayata veya çocuk olup olmamasına etki etmez. Kısırlık gibi bir etkisi yoktur. Bu durum erkekte psikolojik bir çöküntü yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu psikolojik sorunlar ise cinsel hayata etki edebilmektedir. Tek testis alınsa da diğer testis görevini yerine getirmektedir. Sperm üretimi de devam ediyorsa bu ameliyatın herhangi bir etkisi olmamaktadır. Detaylı bilgi için www.testisprotezi.net/iletisim linki ziyaret edilebilir.