Tek Testis

Erkek cinsel organında doğum itibari ile tam olarak 2 tane testis bulunmaktadır. Ana konumuz olan Tek Testis ile ilgili bu testisler sperm üretimi yaparak kişinin çocuk sahibi olmasını sağlamakla görevlidir. Fakat bazı durumlarda testis sayısı azalabilmektedir.

Tek Testis nedir?

tek testis

Testis alma ameliyatları ile oluşan tek testis durumu erkeklere endişe vermekte ve merak uyandırmaktadır. Bu noktada tek testis durumunun bariz bir zararı ya da etkisi olmayacaktır. Kişi kendini sıkmadığı müddetçe aynı şekilde devam edecektir. Çocuk yapmaya bile etkisi olmayan tek testis durumu kanser gibi sorunlar nedeni ile ortaya çıkmakta ve kişi ömrü boyunca tek testis ile yaşamaktadır. Bu noktada kişi kendini çok kötü hissediyor ise testis protezi taktırma imkanı bulunmaktadır. Bu tarz protezler üreme konusunda etkili olmasa da kişiye psikolojik açıdan kendini iyi hissettirecektir.

Tek Testisli Olmak Zararlı Mıdır?

Tek testis, sanıldığı kadar zararlı bir durum değildir. Testislerinden birini aldıracak olan kişilerin en çok merak ettiği konu tek testisli olmanın zararları olmaktadır. Fakat tek testisli olmanın zararları denince akla gelen bariz bir zarar yoktur. Çocuk yapmaya ya da cinsel hayata hiçbir etkisi olmayan tek testis durumu tahmin edildiğinden daha zararsızdır. Bu noktada tek testisli olmanın zararları yalnızca psikolojik açıdan olacaktır. Kişi psikolojik olarak kendini eksik hissetmekte ve bu durum cinsel yaşantısına direk olarak yansımaktadır. Tek testis durumunun tek böbrek durumundan hiçbir farkı yoktur. Organ teke düşmüş olsa da işlevini yitirmeyecek ve tek testis kişiye yetecektir.

En çok merak edilen sorulardan biri de tek testis cinselliği etkiler mi sorusudur. Peki, tek testis cinselliği etkiler mi? Tek testisin cinselliğe ve cinsel performansa hiçbir etkisi olmayacaktır. Sperm üretimi azalsa da tek testisten üretim devam edecek ve herhangi bir kısırlık durumu oluşmayacaktır. Bu noktada tek testis cinselliği etkiler mi sorusuna verilebilecek tek cevap bunun kişinin psikolojisi ile ilgili olduğudur. Kişi kendini psikolojik olarak yetersiz hissederse cinsel isteksizlik ve cinsel soğuma gibi problemler ortaya çıkacaktır. Bu sebeple bu şekilde düşünülmemeli ve hayata kaldığı yerden devam edilmelidir.

Tek testisli olan ya da testis aldırma ameliyatı geçirecek olan kişilerin aklındaki en büyük soru tek yumurtalı erkeklerin çocuğu olur mu sorusudur. Peki, tek yumurtalı erkeklerin çocuğu olur mu? Tek testisli olmanın çocuk yapımı üzerine herhangi bir etkisi yoktur. Testis ameliyatından sonra bir daha çocuk yapılamayacağı gibi düşünceler son derce yanlıştır. Halk arasında yaygın olan bu düşünceler hastaları psikolojik olarak etkilemektedir. Fakat tek testisli olan erkeklerde en az diğerleri kadar çocuk sahibi olabilmektedir. Bu bilgiler ışığında tek yumurtalı erkeklerin çocuğu olur mu sorusu cevaplanmış olacaktır. Tek testis durumu ile ilgili detaylı bilgi için http://www.testisprotezi.net/iletisim linkini ziyaret ederek kapsamlı bilgi alabilirsiniz.