Size en yakın doktor

Tek Tasak

Testisler, erkek üreme organlarının en önemli parçasıdır. Kadınlarda yer alan yumurtalıkların erkeklerdeki versiyonu olan testisler erkek yumurtalıkları olarak da tanımlanmaktadır. Doğum itibari ile her erkek 2 tane yumurtalığa sahiptir Doğum sonrası görülen tek taşak durumu son derece nadirdir. Kişiler daha sonra testislerinden bir tanesini kaybedebilmektedirler. Bu duruma tek testis alınması operasyonu adı verilmektedir. Kanser gibi ciddi rahatsızlıklarda organ alınması son derece yaygındır. Testisler içinde aynı durum geçerlidir. Testis kanseri rahatsızlığına sahip ve rahatsızlığı ileri seviyeye ulaşmış olan kişilerin tek testis alınması ameliyatına girmesi mümkündür. Bu doktorun fikirlerine de bağlıdır fakat bu tarz kanser gibi hastalıkların birçoğu tek taşak alımı ile sonlanmaktadır. Bu durumda kişinin herhangi bir işlev kaybına uğramayacağı doktorlar tarafından belirtilmektedir. Testis alımı ameliyatı sonucu oluşan tek taşak problemi kişinin ne cinsel yaşamı üzerinde ne de çocuk yapmasında etkili değildir. Tek testisli olup baba olan birçok insan bulunmaktadır. Kanserli bölümün temizlenmesi ve testislerden birinin alınması kişinin eski sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır. Bu sebeple kesinlikle ihmal edilmemeli ve tek testis durumu çok fazla büyütülmemelidir.

Tek Testis Alınması Cinsel Hayat Üzerinde Etkili midir?

tek tasak

Cinsel haya ve düzen her erkek için son derce önemlidir. Testis kanseri olan ve ameliyata hazırlanan erkeklerin çoğu tek testis alınması ameliyatının cinselliğe olumsuz anlamda etki edeceğini ve bir daha asla eskisi gibi olmayacağını düşünmektedir. Bu düşünce son derece yanlıştır ve halk arasında yayılmasının sebebi testislerin üreme ile bağdaştırılmasıdır. Testisler elbette üreme ile bağlantılıdır fakat herhangi bir tanesinin kaybedilmesi cinsel performansı kesinlikle etkilemeyecektir. Bu durumun böbrek nakli ameliyatlarından farkı yoktur. Bu sebeple tek yumurtalık alınması ameliyatının cinsel performansa ve düzene kesinlikle etki etmeyeceği söylenebilmektedir. Bu durumun cinselliğe etki edebilmesi için kişinin psikolojik olarak durumundan rahatsız olması gerekmektedir. Bu rahatsızlık bazı durumlarda kişiyi cinsellikten uzaklaştırabilmektedir. Bu durumda en çok tavsiye edilen tedavi yöntemi testis protezi olmaktadır.

Tek Testisli Erkeklerin Çocuğu Olur mu?

Bu ameliyatla ilgili merak edilen bir diğer soruda tek testisli erkeklerin çocuğu olur mu sorusudur. Peki, tek testisli erkeklerin çocuğu olur mu? Bu sorunun cevabı her nerede araştırılırsa araştırılsın sonuç aynı olacaktır. Tek testis ameliyatının çocuk yapma üzerinde kesinlikle hiçbir etkisi yoktur. Sperm üretmeye yarayan bu iki organdan birinin alınması yani tek yumurtalık alınması, yalnızca üretilen sperm miktarını düşürecektir. Buna bağlı olarak çocuk yapamama gibi bir durum söz konusu değildir. Bu tarz tek yumurtalık alınması ameliyatı geçirmiş ve daha sonra baba olmuş birçok erkek bulunmaktadır. Bu sebeple bu tarz noktalar kafaya takılmamalı ve psikolojik anlamda rahat olunmalıdır. Çünkü tek testis ameliyatının erkekler üzerinde ki en büyük zararı psikoloji bozukluklar ve kendini yetersiz hissetme problemi olacaktır.

Tek Taşak Protezi Kullanımı ve Avantajları

Kişide yukarıda bahsedilen psikolojik problemler oluşmuşsa ve bir çözüm bulunamıyorsa yapılabilecek en doğu şey bir testis protezi satın almaktır. Bu protezler kişiye kendini daha rahat hissettirecek ve görünüm açısından 2 testis görünümü oluşturacaktır. Bu protezler sayesinde kendini özgüvenli hisseden birçok erkek bulunmaktadır. Tek testis protezi ve daha birçok soru için http://www.testisprotezi.net/iletisim adresini ziyaret edebilir, çok daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Whatsapp 7/24