Testislerin Alınması

Testisler erkeklerde üreme organlarının alt kısmında vücudun dış tarafından bir deri ile sarılarak tutunan iki küçük organdır. Vücudun dışında gelişen tek organ olma özelliği taşımaktadır ve bazı durumlarda testislerin alınması gerekmektedir. Bu durum genellikle 15 – 35 yaş arasındaki erkeklerin başına gelebilmektedir. Görülme sıklığı diğer kanserlere göre az olan testis tümörü veya kanseri, ilerleyen evrelere geldiği zaman testislerin alınması gibi bir durumla karşı kaşıya kalınabilir. Bu durumların önlenmesi için kişinin dikkatli olarak hastalığı fark etmesi ve erken teşhisle hastalığın tedavisine başlanması testislerin alınması zorunluluğunu ortadan kaldırabilir. Bu durumda erkeklere büyük iş düşmektedir. Kendini çok kolay belli etmeyen bu hastalık için nasıl belirtileri olduğunun öğrenilmesi gerekir.

Testis tümörü sinsice ilerleyen bir kanser türüdür. Her kanserin ölüm riski vardır ancak bazı kanserlerin ilerleme evreleri ve tedavi süreçleri daha kolay olarak ölüm riskini azaltmaktadır. Testis tümörü de bu kanser türlerinden biridir ve testisin alınması ile hastalık tamamen temizlenebilmektedir. Öncelikle kişi, banyoya girdiğinde sıcak su etkisi ile veya banyo sonrasında testislerine dokunduğunda bir sertlik veya şişlik ile beraber ağrı da hissediyorsa derhal doktora gitmelidir ve bu sayede erken teşhis ile testisin alınması engellenebilmektedir. Bu nedenle hastalığın belirtilerinin ne olduğu çok iyi bilinmelidir. Testis kanserinin belirgin olarak belirtileri yok denecek kadar azdır. Bu hastalığa yakalanmış olan kişilerin testislerinde sertlik ve kitle ile ağrı hissi oluşmaktadır. En bilindik belirtiler de bunlardır. Bu gibi belirtilerin herhangi biri görüldüğü anda hastanın direkt olarak doktora gitmesi gerekmektedir.

Testis Protezi Doktor

Testislerin Alınması Cinselliği Etkilermi?

Bazı sağlık sorunlarından ötürü testislerin alınması erkeklerde ciddi kaygı bozukluklarına ve edişe yoğunluğu olan dönemlere yol açabilmekte. Genel rahatsızlıklardan ve testis alınması için en gerek görülen durumlardan biri de testis tümörleridir. Sağ veya sol testis fark etmeksizin her alanda görülebilen kanserli testis ameliyat ile alınması gerekir. Testis tümörü ameliyatı sonrası erkekler üreme organlarında ciddi zarar meydana gelecek gibi görseler de, bilindiği gibi bir durum söz konusu değildir. Tek testis yokluğu üreme kanallarında herhangi bir engel yaratmamaktadır. Çocuk sahibi olmak için herhangi bir engeli bulunmamasının yanı sıra, testis alınması ameliyatı sonrası hastalar kısa süre içerisinde günlük yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilmekteler.

Testislerin alınması cinselliği etkiler mi sorusu bu tür operasyonları geçirmek üzere olan veya operasyon gerçekleştirilmiş olan hastalarda meydana gelen bazı olumsuz düşüncelere yol açabilmektedir. Testis yokluğu sol veya sağ testis fark etmeksizin, cinselliği olumsuz bir şekilde etkilememektedir.