inmemiş testis ameliyatı

Testis Protezi

Bazı hormonal sebepler ve genetik etkilerle bazı erkeklerin testislerinde bazı kitleler oluşabilmektedir. Bu durumda direkt teşhis ve tedavi işlemleri için doktora görünmek gerekmektedir. Bu kitlelerin kanser olabilme ihtimaline karşı hastanın önlem alması özellikle önceden kanser olanlar için testis kanseri tekrarlama riski olmasından dolayı önemsenmelidir. Erkeklerin çok az bir kısmında görülen bu hastalık, diğer ciddi kanserlere göre daha hafiftir. Hem etkisi hem de ilerlemesi yavaş olan bu hastalığın önceden geçirilmesinden dolayı testis kanseri tekrarlama riski vardır. Hastalarda çok belirgin belirtiler göstermeyen bu hastalık, kişinin testislerine dokunması ile fark edilebilmektedir. Özellikle önceden bu hastalığı geçirmiş olan kişiler testis kanseri tekrarlama riski taşıdığı için diğer hastalara göre daha dikkatli olmalıdır. Belirtilerini zaten bilen hasta bu belirtilerin herhangi birini gördüğünde bu durumu ciddiye alarak doktora görünmelidir.

Testislerde meydana gelen şişlikler ve ağrılarla kendini belli eden testis kanseri, birçok farklı evrelerde meydana gelen bir hastalıktır. Her kişide farklı evrelerde görülen bu kanserin tedavisinde de evrelere göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bazı kişilerde ilaç tedavisi uygulanırken, bazılarında kemoterapi ve ilerleyen durumlarda testisleri alınan kişilerde de testis protezi tedavisi uygulanır. Hastalarda bu kanserin yayılma süresi, kanserin türüne göre değişmektedir. Bu durumda her kanser türünde farklı yöntemler uygulandığı için uygulanabilecek bir yöntem kalmadığında hastanın testislerinin biri veya ikisi de alınmaktadır. Bu durumdaki hastaya protezi testis tedavisi önerilmektedir. Tek testisli olmak veya testisin ikisinin de alınması hastanın cinsel yaşamına ve üremesine doğrudan etki etmez. Hastanın bu durumda kendinde bir eksiklik görmesi ile cinsel yaşamına bu duygunun yansıtılması sonucunda cinsel yaşama etki etmektedir.

Testis Protezi Fiyat

Erkeklerin birçoğunda testis sorunları yaşanabilmektedir. Özellikle testislerinde ağrı yaşayan kişiler bu durumdan korkmaktadırlar. Testislerde iki küçük organ vardır ve bunlardan birinin ya da ikisinin yokluğu vanishing testis syndrome yani inmemiş testis olarak adlandırılmaktadır. İnmemiş testis genelde doğumdan sonra fark edilmektedir. Bu durum kişide ciddi problemlere yol açmasa da hastanın psikolojik yönden etkilenmesi vanishing testis syndrome etkisi ile olmaktadır. Bu durumu yaşayan kişiler, bunun kendilerinde bir eksiklik yarattığını düşünürler ve özellikle cinsel yaşamlarına bunu yansıtarak içine kapanabilirler. Bu nedenle vanishing testis syndrome yaşayan kişiler bunun için geliştirilen tedavi yöntemlerini araştırmalıdır. Bu durumda utanan çekinen hastalarda olabilir. Ancak bu durum testis protezi ile tedavi edilebilmektedir.

Testislerinde doğuştan olan veya sonradan meydana gelen sorunlar, erkekler için ciddi durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle ameliyat düşünenler testis protezi ameliyatı fiyatları konusunda ciddi bir araştırmaya girerler. Testis implantları kozmetik avantajlar ile hastanın memnuniyeti sağlamaktadır. Bunun için ameliyatta kullanılacak testis protezi çeşidi testis protezi ameliyatı fiyatları için belirleyici olmaktadır. Takılacak olan protezin türleri ve boyutlarına göre fiyatlarda değişmektedir. Uygulanan testis implantı testis protezi fiyat konusunda belirleyici olsa da yalnızca kozmetik görünüşü sağlamak için uygulanmaktadır ve doğal bir testis fonksiyonlarını yerine getirmemektedir. Hastalara bu ayrıntı en başında verilmektedir.

Protez Testis

Sağlıklı bir erkekte iki tane küçük testis bulunmaktadır. Bu testisler koruma amaçlı olarak bir deri ile çevrelenmiştir. Vücudun dışında gelişme gösteren tek organ özelliği taşıyan testisler, gelişmesi için gerekli olan ısının vücut dışında olmasından dolayı vücut dışında gelişmektedir. Bu testislerde kanser olması durumunda protez testis taktırmak için hastalar yönlendirilmektedir. Hastaların genelinde psikolojik etkilerle kendini gösteren cinsel yaşam bozukluğu bu tedavi yönteminin uygulanmasını gerekli kılmaktadır. Hastalar, bu durumu basit şekillerde fark edebilmektedir. Hastalığın belirtileri çok fazla olma da elle yapılan kontrol sırasında fark edilmektedir ve tedavisi için geç kalındığında testisler alınmaktadır. Bu durumda da hasta protez testis taktırmak için ikna edilerek yaşadığı psikolojik etkilerden kurtulması sağlanmaktadır. Bu tedaviye gelinmeden önce uygulanan başka tedaviler vardır.

Genel olarak genç kişilerde görülen testis kanseri, sinsi bir şekilde ilerlediği için genellikle ilk evrelerde fark edilememektedir. Bu durumda hastalık ilerlediği için testisler alınır ve hastaya protez testis ameliyatı yapılır. Hastalığın bu evrelere gelmemesi için özellikle 15-35 yaş arasındaki erkeklerin testislerini özellikle her ay 1 kez kontrol etmeleri gerekmektedir. Genellikle banyo esnasında fark edilen şişlik, sertlik gibi durumlar dikkate alınmalıdır. Bu belirtilere ağrı da eklendiğinde kesinlikle ihmal edilmemelidir. Erken teşhis ile yapılacak tedavi sayesinde protez testis ameliyatı yapılmasına gerek kalmamaktadır. Testis kanseri diğer kanser türlerine göre daha hafif atlatılmaktadır. Bu nedenle hastalığın ilk evresinde fark edilip tedaviye başlanması önemlidir.

Protez Testis Fiyatları

Erkeklerde bulunan testisler, penisin alt kısmındadır ve yumurta şeklindedir. Bazen doğuştan testisler olmayabilir. Daha sonradan, bazı nedenlerle testis kaybı meydana gelebilir. Bu durumda testisler için protez testis fiyatları tercihi ile özel implant çalışmaları, psikolojik olarak hastanın memnuniyetini oluşturmaktadır. Doğuştan testislerin aşağı inmemesi, prostat kanseri nedeniyle testislerin alınması, testislerde görülen travmalar, ikinci sıklıkla görülen testis torsiyonu ve üçüncü sıklıkla görülen testis tümörü gibi durumlarda, protez testis fiyatları tercihiyle beraber, testis implant uygulaması, hastanın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tedavide kullanılan implantlar, normal testislerin hormonal özelliklerine sahip değildir. Kozmetik özelliklere sahip olan ve protez testis fiyatları kategorisinde tercih edilen bu uygulama, hastanın cinsel hayatında psikolojik olarak kendisini rahat hissettirmektedir. Yapılan birçok tedavide, bu durum gözlenmiştir. Etkili ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Bu operasyonda, hasta testis protezini beğenmediği zaman, yeni bir testis protez uygulaması yapılmaktadır. Doldurulma özelliğine sahip seline, diğer adıyla serum testis uygulaması, hasta için uygulanan testis protezi ameliyatı anında, cerrah tarafından doldurulma özelliğine sahiptir. İnmemiş olan testis vakalarında veya testis torsiyonu olan hastalarda, testis protezi ameliyatı uygulanmaktadır. Hastanın isteğine göre gerçekleştirilen bu operasyonda, küçük (small), orta (medium), large ( büyük) çeşitleri kullanılmaktadır. Silikon elastomer özellikli kabuktan oluşan bu implant, 0,035 inç kalınlığına sahiptir. Doldurulma özelliği olduğu için, testis protezi ameliyatı anında fizyojik serum ile doldurulmaktadır. Çocuklardaki testis sorunlarında uygun bir seçimdir. Ayrıca, histolojik çalışmalar ve immünofenotipik çalışmalar, doku çalışmalarının araştırılması kategorisinde, devam etmektedir.