inmemiş testis ameliyatı

İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır?

Daha anne karnında iken başlayan bebeklerin gelişimi ile testise dönüşecek olan dokular böbreklerin alt kısmında görülmektedir. Özellikle erken tedavi için inmemiş testis nasıl anlaşılır önemlidir. Bebek gelişimini anne karnında sürdürdükçe testisler de gelişip büyürken kasık kanalından yerleşilecek olan torbaya doğru gitmektedirler. Bu ilerleme gebelik dönemi boyunca devam etmektedir. Doğuma yaklaşıldığı günlerde meydana gelen iki testi de torbaya yerleşir. Bu testislerden inmemiş testis nasıl anlaşılır öncelikle annelerin fark edebileceği bir durumdur. Anne karnında iken meydana gelen testislerin sonradan torbaya inmelerinin sebebi, yerine getirdikleri işlevleri vücut sıcaklığından daha düşük yerlerde sağlayabilmiş olmalarıdır. Tek testisin veya her iki testisinde inişi tamamlayamaması yani torbaya inmemesi durumunda oluşan inmemiş testis nasıl anlaşılır ve neden olur tedavi sürecinde önemlidir. Bu durum erken doğumlarda daha sık görülmekle birlikte, zamanında meydana gelen doğumlarda da görülmektedir.

Erken doğumlarda görülme oranı % 30 olan normal doğumlarda ise % 5 olan görülme oranı ile herkes tarafından merek edilen konu tek testis askerlik yapar mı sorusudur. Erkekler için büyük bir sorun olan inmemiş testis sorunu, hormon yetersizliğinden meydana gelmektedir. Bazen de kompleks olarak oluşan bu durumda tek testis askerlik yapar mı diye çoğu kişi tereddüt etmektedir. Bunun için rapor alınması gerekmektedir ve hastanın durumuna göre değişmektedir. Testisi besleyen kanın damarlarında kan akımını bozacak olan bir anormallik oluştuğu zaman testis gelişmemektedir ve bu durum tedavi edilmediğinde zamanla testis tümörü nedir sorusunun araştırılmasına sebep olacak şekilde hastalık ilerlemektedir. Bu durum her bebek ve her erkek için farklı olacağı için bu konuda uzman bir ürologdan yardım alınmalıdır.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Riskler

İnmemiş testis sorunu fiziki muayeneler ile anlaşılmaktadır. Uzman üroloji doktorları tarafından yapılan muayeneler neticesinde teşhisin konulması mümkün olmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda inmemiş testis belirtileri olanların tedavi amacı ile doktora başvurması gerekmektedir. Testisler bebeklerin torbalarında bulunmuyorsa ya da sadece bir testis bulunuyorsa bu durum inmemiş testis belirtileri arasında yer almaktadır. Çok dikkatli bir şekilde yapılan fiziki muayeneler sayesinde inmemiş testis belirtileri olup olmadığı anlaşılmaktadır. Testislerin torbaya iniş durumu gebelik süreci boyunca olması gerekmektedir. Bazı durumlarda doğumdan sonra da iniş devam edebilmektedir. Ebeveynlerin bu konuda hassas ve dikkatli olması gerekmektedir. Şüpheli bir durum ile karşılaştıklarında fiziki muayene için çocuk üroloji doktorlarına götürmeleri gerekmektedir.

İnmemiş testise sahip olan çocukların inmemiş testis tedavisi görmesi mümkün olmaktadır. Bebekler 6 aylık döneme girdiklerinde tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir. Çok acil bir durum söz konusu olmadığı sürece inmemiş testis tedavisi için bebeğin 6 aylık olması beklenmektedir. Bebekler 1 yaşına kadar bu tedavinin yapılmış olması önemlidir. Bir yaş sonrasında tedavi ertelenmişse ve geciktirilmişse eğer hemen tedavi süreci başlatılmalıdır. Kalıcı olarak yaşanacak yapısal bozuklukların olmaması adına erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Testisinin yerinin saptanması inmemiş testis tedavisi için ilk adımdır. Kan testleri ve radyolojik testler ile testisin yerinde olup olmadığının kontrolleri yapılmaktadır. 6 ay ile 1 yaş arasında ameliyat olmaları uygun görülmektedir.

İnmemiş Testis Nedir

Bebekler anne karınlarında gelişimlerini sürdürmektedir. Bu gelişim esnasında ilerde testislere dönüşecek dokuların hepsi, böbreklerin alt kısımlarında yer almaktadır. Zamanla büyüyen inmemiş testis nedir ve ne işe yarar önemli olan sorulardır.

Bebek gelişimine devam ettikçe, testisler gelişip büyümektedir. Büyüyen ve gelişen bebek kasık kanalından da testislerin yerleştiği torbaya hareket etmektedirler. Bu kadar sistemli bir şekilde ilerleyen İnmemiş Testis Nedir erkekler için bilinmesi önemli olan sorulardan biridir. Gebelik sürecinin tamamında süren bu sistem doğuma girmeden kısa süre önce testislerin torbaya yerleşmesi ile son bulur. İki testisin veya tek bir testisin bu inişi tamamlayamayıp torbaya yerleşmemesi İnmemiş Testis Nedir sorusunun en net cevabıdır. Bu durum erkekler açısından sorun oluşturabileceği için mutlaka doktora gösterilmesi gereken bir durumdur.

inmemiş testis ameliyatı

İnmemiş Testis Ameliyatı

Erkek çocuğa sahip olan ebeveynlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de İnmemiş Testis Ameliyatı  sorusudur. Erkek bebeklerin anne karnında gelişimlerini tamamlaması sırasında testisler böbrekler hemen alt tarafında belirmektedir. Bebeğin gelişimi ile birlikte testislerin gelişimi de sağlanmaktadır. Bu durumda da inmemiş testis ne demek sorusu akıllara gelmektedir. Tüm gebelik süresi boyunca testisler yerleşecekleri torbaya doğru hareket etmektedirler. Doğumun olacağı zamandan kısa bir süre öncesinde her iki testis de torbaya yerleşmektedir. Bu inişi testislerin ikisinin birden tamamlaması bebeğin gelişiminin sağlıklı olduğunun anlamına gelmektedir. Tekinin ya da ikisinin birden torbaya yerleşememesi durumuna inmemiş testis denmektedir. Bu açıklama ile birlikte inmemiş testis ne demek sorusu da cevap bulabilmektedir.

Çocuk üroloji uzmanları tarafından yapılan inmemiş testis ameliyatı önemli bir ameliyattır. Bu nedenle uzmandan destek alınması ve gerekli olan kontrollerin yapılması gerekmektedir. Anestezi kullanılarak yapılan inmemiş testis ameliyatı için gerekli olan tetkiklerin ameliyat öncesinde yapılması gerekmektedir. Düşük riskler ile inmemiş testis ameliyatı yapılması mümkün olmaktadır. Bunun için alanında uzmanlaşmış olan çocuk üroloji doktorlarına başvurmak gerekmektedir. Bebekler erişkinlerin ameliyat olmasına göre çok daha çabuk iyileşmektedir. Bebeklerin ve çocukların çok başarılı bir şekilde testis ameliyatı olması için ülkemizde kendisini geliştirmiş çok sayıda doktor bulunmaktadır. Ameliyatın ardından aynı gün içerisinde hastalar evlerine gidebilmektedir.