Protez Testis

Testis Kanseri Nedeni ile Protez Testis Taktırmak

Sağlıklı bir erkekte iki tane küçük testis bulunmaktadır. Bu testisler koruma amaçlı olarak bir deri ile çevrelenmiştir. Vücudun dışında gelişme gösteren tek organ özelliği taşıyan testisler, gelişmesi için gerekli olan ısının vücut dışında olmasından dolayı vücut dışında gelişmektedir. Bu testislerde kanser olması durumunda protez testis taktırmak için hastalar yönlendirilmektedir. Hastaların genelinde psikolojik etkilerle kendini gösteren cinsel yaşam bozukluğu bu tedavi yönteminin uygulanmasını gerekli kılmaktadır. Hastalar, bu durumu basit şekillerde fark edebilmektedir. Hastalığın belirtileri çok fazla olma da elle yapılan kontrol sırasında fark edilmektedir ve tedavisi için geç kalındığında testisler alınmaktadır. Bu durumda da hasta protez testis taktırmak için ikna edilerek yaşadığı psikolojik etkilerden kurtulması sağlanmaktadır. Bu tedaviye gelinmeden önce uygulanan başka tedaviler vardır.

protez testis

Testis Tümörü Belirtileri ve Protez Testis Ameliyatı

Genel olarak genç kişilerde görülen testis kanseri, sinsi bir şekilde ilerlediği için genellikle ilk evrelerde fark edilememektedir. Bu durumda hastalık ilerlediği için testisler alınır ve hastaya protez testis ameliyatı yapılır. Hastalığın bu evrelere gelmemesi için özellikle 15-35 yaş arasındaki erkeklerin testislerini özellikle her ay 1 kez kontrol etmeleri gerekmektedir. Genellikle banyo esnasında fark edilen şişlik, sertlik gibi durumlar dikkate alınmalıdır. Bu belirtilere ağrı da eklendiğinde kesinlikle ihmal edilmemelidir. Erken teşhis ile yapılacak tedavi sayesinde protez testis ameliyatı yapılmasına gerek kalmamaktadır. Testis kanseri diğer kanser türlerine göre daha hafif atlatılmaktadır. Bu nedenle hastalığın ilk evresinde fark edilip tedaviye başlanması önemlidir.

Protez Testis Ameliyatı Sonrası Yaşananlar

Testis kanseri hastalığı ile uğraşan kişilere ilk olarak ilaç tedavi işlemi uygulanmaktadır. Daha sonra kemoterapi yapılarak hastalığın tamamen bitmesi sağlanmaya çalışır. Ancak hastalığın evresine göre bazen uygulanan tedaviler fayda sağlamaz ve testislerden bazen biri bazen de ikisi alınmaktadır. Bu gibi durumlarda hasta hem cinsel hem de sosyal yaşam olarak çöküntüye uğrayacağı için protez testis takılmaktadır. Bu işlemde hastaya hangi protez testisin takılacağı, protezin yapısına ve boyuna göre değişmektedir. Özellikle testis protezi ameliyatı sonrası hasta psikolojik olarak kendini toparlamaktadır ve kendine olan güveni gelmektedir. Ameliyatın uygulaması ise kişiye göre değişmektedir.

Protez Testis ve Faydaları

Uygulanan bütün tedavilerden olumlu bir tepki alınamadığında kişinin testislerinin alınması ile hastalık tam olarak ortadan kaldırılmaktadır. Ancak bu durumda da hastada bir boşluk meydana geleceği için uygulanan protez testis ameliyatı sonrası hastanın eski psikolojisine ve eski özgüvenine kavuşması sağlanır. Uygulanan bu işlem hastanın üremesine etki etmez ve eğer isterse bütün hastalar çocuk sahibi olabilmektedir. Hastalara takılan testis protezi sadece fiziksel ve görsel açıdan hastayı memnun etmek için uygulanmaktadır. Hiçbir yan etkisi bulunmayan bu tedavi sayesinde kişinin cinsel hayatı eskiye dönmektedir. Daha fazla bilgi almak için http://www.testisprotezi.net/iletisim adresini ziyaret edebilirsiniz.