İnmemiş Testis Nedir

Bebekler anne karınlarında gelişimlerini sürdürmektedir. Bu gelişim esnasında ilerde testislere dönüşecek dokuların hepsi, böbreklerin alt kısımlarında yer almaktadır. Zamanla büyüyen inmemiş testis nedir ve ne işe yarar önemli olan sorulardır.

İnmemiş Testis Nedir

Bebek gelişimine devam ettikçe, testisler gelişip büyümektedir. Büyüyen ve gelişen bebek kasık kanalından da testislerin yerleştiği torbaya hareket etmektedirler. Bu kadar sistemli bir şekilde ilerleyen İnmemiş Testis Nedir erkekler için bilinmesi önemli olan sorulardan biridir. Gebelik sürecinin tamamında süren bu sistem doğuma girmeden kısa süre önce testislerin torbaya yerleşmesi ile son bulur. İki testisin veya tek bir testisin bu inişi tamamlayamayıp torbaya yerleşmemesi İnmemiş Testis Nedir sorusunun en net cevabıdır. Bu durum erkekler açısından sorun oluşturabileceği için mutlaka doktora gösterilmesi gereken bir durumdur.

inmemiş testis nedir
inmemiş testis nedir

İnmemiş Testis Soru Cevap İle Anlatımı

Doğumu tam zamanında gerçekleşen bebeklerin % 3 ile % 5’ine bu durum görülmektedir. Özellikle inmemiş testis soru cevap şeklinde neden olur ve nedir öğrenilebilmektedir. Erken doğum yapan kişilerde bu gelişim süreci tamamlanmamış olduğundan dolayı, prematüre şeklinde doğan çocukların % 30’unda inmemiş testis görülmektedir. Bu konuda şüphesi olanlar inmemiş testis soru cevap yöntemi ile rahatsızlığın varlığını netleştirmektedirler. Bebeklerin doğumundan sonra da testislerin ilerleyişi kısa bir süre devam etmektedir. Bu nedenle 1 yaşına kadar inmemiş testis rahatsızlığının görülme ihtimali % 0.8’ e düşmektedir. Bu rahatsızlık inmemiş testis muayenesi sırasında teşhis edilebilmektedir. İnmemiş testis rahatsızlığı 2/3 oranında tek taraflı görülürken 1/3 oranında çift taraflı görülebilmektedir. Bu durumun sebebi kompleks bir durumdur. Testinin inmesini sağlayan hormon yetersizliğinden dolayı meydana gelen inmemiş testis muayenesi ile net olarak belirlenmektedir. Bu sayede hastalığın sebepleri de ortaya çıkmaktadır.

İnmemiş Testis Muayenesi ve Tedavisi

İnmemiş testis tanısı koyulmuş olan tanısı koyulan erkeklerin nadir durumlarda testisleri hiç gelişmemiş olabilmektedir. Yapılacak olan tedavilerdeki temel amaç, ileride meydana gelebilecek sorunların önüne geçmektir. Üreme fonksiyonlarında azalma yaşanması, testis kanseri, testisin eriyerek yok olması gibi sorunlar psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle inmemiş testis ameliyatı fiyatı bu hastalıktan kurtulmak isteyenler için önemli bir konudur. Bu sorun tedavi edilmezse, tek taraflı eksik yaşayan kişilerin kısır olma oranı % 15 iken çift taraflı testis kaybı yaşayan kişilerin kısır olma oranı % 35’tir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Fiyatı ve Faydası

İnmemiş testis sorununun yaşandığı kişilerin vakit kaybetmeden üroloji uzmanına götürülmesi gerekmektedir. Çocuklukta fark edilen bu durum büyümeyi beklemeden tedavi edilebilmektedir. Bebeklerin için tedaviye 6 ay sonrasında başlanmaktadır. Fiziki muayenede testis bulunamadığı zaman radyolojik ve kan testleri yapılmaktadır. Cerrahi tedavide ise testis torbaya yerleştirilmektedir. Anestezi ile yapılan inmemiş testis ameliyatı fiyatı ise yapılan kişiye ve yaptırılan doktora göre değişmektedir. Ameliyat sonrasında bebeklerin hastanede kalmalarına gerek kalmamaktadır. Bu ciddi konuda daha fazla ve ayrıntılı bilgi için şu kelime üzerinde linkte bulunan İletişim sayfa adresini ziyaret edebilirsiniz.