İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Riskler

İnmemiş Testis Belirtileri Nelerdir?

İnmemiş testis sorunu fiziki muayeneler ile anlaşılmaktadır. Uzman üroloji doktorları tarafından yapılan muayeneler neticesinde teşhisin konulması mümkün olmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda inmemiş testis belirtileri olanların tedavi amacı ile doktora başvurması gerekmektedir. Testisler bebeklerin torbalarında bulunmuyorsa ya da sadece bir testis bulunuyorsa bu durum inmemiş testis belirtileri arasında yer almaktadır. Çok dikkatli bir şekilde yapılan fiziki muayeneler sayesinde inmemiş testis belirtileri olup olmadığı anlaşılmaktadır. Testislerin torbaya iniş durumu gebelik süreci boyunca olması gerekmektedir. Bazı durumlarda doğumdan sonra da iniş devam edebilmektedir. Ebeveynlerin bu konuda hassas ve dikkatli olması gerekmektedir. Şüpheli bir durum ile karşılaştıklarında fiziki muayene için çocuk üroloji doktorlarına götürmeleri gerekmektedir.

inmemiş testis ameliyatı sonrası riskler

İnmemiş Testis Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

İnmemiş testise sahip olan çocukların inmemiş testis tedavisi görmesi mümkün olmaktadır. Bebekler 6 aylık döneme girdiklerinde tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir. Çok acil bir durum söz konusu olmadığı sürece inmemiş testis tedavisi için bebeğin 6 aylık olması beklenmektedir. Bebekler 1 yaşına kadar bu tedavinin yapılmış olması önemlidir. Bir yaş sonrasında tedavi ertelenmişse ve geciktirilmişse eğer hemen tedavi süreci başlatılmalıdır. Kalıcı olarak yaşanacak yapısal bozuklukların olmaması adına erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Testisinin yerinin saptanması inmemiş testis tedavisi için ilk adımdır. Kan testleri ve radyolojik testler ile testisin yerinde olup olmadığının kontrolleri yapılmaktadır. 6 ay ile 1 yaş arasında ameliyat olmaları uygun görülmektedir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Olanlar Yaşamlarını Nasıl Sürdürüyor?

Pek çok erkek bebek inmemiş testis ameliyatı olanlar arasında yer almaktadır. Ameliyat oldukça önemlidir ve alanında uzmanlık yapmış çocuk üroloji doktorları tarafından yapılması gerekmektedir. Üreme fonksiyonlarının azalmaması adına inmemiş testis ameliyatı olanlar çok daha şanslı olmaktadır. İnmemiş testise sahip olup da ameliyat olmayanların ileri yaşlarda sıkıntı yaşayacakları kesindir. Kısırlık sorunu bu sorunlar arasında en başta gelmektedir. Çocuk sahibi olma konusunda da inmemiş testis ameliyatı olanlar daha şanslı olmaktadır. Bu nedenle ameliyat olanların yaşam kalitesi normal bireyler ile aynı duruma gelmektedir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Riskler Var mıdır?

Bebek ve çocukların güvenli bir şekilde ameliyat olmasını sağlamak adına eğitim almış doktorlar sayesinde inmemiş testis ameliyatı sonrası riskler oluşmamaktadır. Anestezi verilerek yapılan ameliyat çocuklar ve bebekler için büyük bir risk içermemektedir. Ameliyat öncesinde yapılan kontroller ve tetkikler sayesinde inmemiş testis ameliyatı sonrası riskler yaşanmamaktadır ya da en hafif düzeye indirgenmektedir. Ultrasonografik incelemeler ile bile testisler saptanamadığında ameliyat kaçınılmaz olmaktadır. Ameliyat sonrasında bebeklerin hastanede kalma gibi bir durumları söz konusu değildir. Aynı gün içerisinde taburcu edilen bebekler inmemiş testis ameliyatı sonrası riskler ile karşılaşmamaktadır. Ameliyat sonrasında hastalar bir ya da iki saat gözlem altında tutulmasının ardından normal yaşamlarına devam etmeleri beklenmektedir. Kapsamlı bilgiye http://www.testisprotezi.net/iletisim/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment