inmemiş testis ameliyatı

İnmemiş Testis Ameliyatı

Erkek çocuğa sahip olan ebeveynlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de İnmemiş Testis Ameliyatı  sorusudur. Erkek bebeklerin anne karnında gelişimlerini tamamlaması sırasında testisler böbrekler hemen alt tarafında belirmektedir. Bebeğin gelişimi ile birlikte testislerin gelişimi de sağlanmaktadır. Bu durumda da inmemiş testis ne demek sorusu akıllara gelmektedir. Tüm gebelik süresi boyunca testisler yerleşecekleri torbaya doğru hareket etmektedirler. Doğumun olacağı zamandan kısa bir süre öncesinde her iki testis de torbaya yerleşmektedir. Bu inişi testislerin ikisinin birden tamamlaması bebeğin gelişiminin sağlıklı olduğunun anlamına gelmektedir. Tekinin ya da ikisinin birden torbaya yerleşememesi durumuna inmemiş testis denmektedir. Bu açıklama ile birlikte inmemiş testis ne demek sorusu da cevap bulabilmektedir.

inmemiş testis nedir

İnmemiş Testis Ameliyatı nedir?

Çocuk üroloji uzmanları tarafından yapılan inmemiş testis ameliyatı önemli bir ameliyattır. Bu nedenle uzmandan destek alınması ve gerekli olan kontrollerin yapılması gerekmektedir. Anestezi kullanılarak yapılan inmemiş testis ameliyatı için gerekli olan tetkiklerin ameliyat öncesinde yapılması gerekmektedir. Düşük riskler ile inmemiş testis ameliyatı yapılması mümkün olmaktadır. Bunun için alanında uzmanlaşmış olan çocuk üroloji doktorlarına başvurmak gerekmektedir. Bebekler erişkinlerin ameliyat olmasına göre çok daha çabuk iyileşmektedir. Bebeklerin ve çocukların çok başarılı bir şekilde testis ameliyatı olması için ülkemizde kendisini geliştirmiş çok sayıda doktor bulunmaktadır. Ameliyatın ardından aynı gün içerisinde hastalar evlerine gidebilmektedir.

İnmemiş Testis Ameliyatı olan var mı?

İnmemiş testis sorunu yaşayanların en çok merak ettiği konu inmemiş testis ameliyatı olan var mı şeklinde olmaktadır. Cerrahi girişimler ile testislerin olması gereken yer olan torbaya yerleştirilmesi hemen hemen her yaşta yapılmaktadır. Testislerin elle yapılan muayene sonucunda yerinde olmadığının fark edilmesi durumunda ameliyat önerilmektedir. Ameliyat teşhis konular hastalar inmemiş testis ameliyatı olan var mı diye araştırma yaparak bilgi almak istemektedir. Bebeklerde en geç bir yaşına kadar gerekli olan tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Her erkeğin başına gelebilecek bir durum olan bu sorun inmemiş testis ameliyatı olan var mı sorusu ile de gündeme gelmektedir.

İnmemiş Testis Ameliyatı Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Çocukluk çağında pek çok erkek inmemiş testis ameliyatı geçirmektedir. Çocuğunuzun böyle bir sorun ile karşılaştığını anladığınızda karşınıza çok sayıda  inmemiş testis ameliyatı yaptıranlar çıkacaktır. Günümüzde yeni doğan bebeklerde de karşılaşılan bu durum oldukça fazla olmaktadır. İki taraflı olarak inmemiş testis ameliyatı yaptıranlar dikkatli olması gerekmektedir. Üreme fonksiyonlarında azalma durumlarının olması tehlikesine karşı dikkatli ve özenli olmaları gerekmektedir. Testis kanseri görülme durumunda sıklık olması nedeni ile inmemiş testis ameliyatı yaptıranlar devamlı olarak kontrollerini yaptırmalıdırlar. Testislerini kendilerinin muayene etme durumunu erişkin çağa gelmiş olan bireylerin öğrenmesi gerekmektedir. Sık sık muayene yapılması ve gelişebilecek tümörlere karşı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Detaylı bilgi için iletişim sayfamızı ziyaret edilebilirsiniz.