Erkeklerde Tek Yumurta

Her erkekte 2 adet testis veya halk arasındaki adı ile yumurta bulunur. Bu yumurtalar erkeklik için çok önemli birçok işlevi yerine getirmektedirler. Her şeyden önce erkeklerin üremesine ve cinsel birliktelik yaşamasına neden olur. Her ne kadar her erkek 2 testisli dünyaya gelse de kimi zaman bu testislerde oluşan bazı sorunlar nedeni ile testislerden biri alınabilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya gelen erkekler kısa süreli şok geçirirler ve ne yapmaları gerektiğini bilmezler. Ülkemizde de erkeklerde tek yumurta problemi son 10 yılda ciddi artış gösterdi. Bundaki temel etken testis kanserinin yaygınlaşmasıdır. Testis kanseri yüzünden erkeklerde tek yumurta alınabilmektedir. Alınan bu erkeklerde tek yumurta ciddi psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

erkeklerde tek yumurta

Tek Taşak Zararları

Halk arasındaki adı ile taşaklar erkeklerin erkeklik sembolüdür diyebiliriz. Bunlar sayesinde erkekler üreme yeteneğine sahip olmaktadır. Kimi zaman alınan bir taşak erkekler arasında acaba kısır oldum mu? Bir daha çocuğum olmayacak mı? Neler yapacağım tarzında soruların sorulmasına neden olmaktadır. Her şeyden önce tek taşak zararları psikolojik olarak karşımıza çıkıyor. Erkeklerin böyle bir durumda yenmeleri gereken ilk şey bu psikolojidir. Düşünülenin aksine tek taşak zararları arasında kısırlık bulunmamaktadır. Her erkek testis kanseri ile karşı karşıya kalabilir. Böyle bir durumda kısırlığın da ortaya çıkması çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü eksik taşağın görevini diğer taşak yerine getirmeye çalışır. Bu nedenle tek taşak zararları konusunda ön yargılı davranılmamalıdır.

Tek Testis Kısırlık Nedeni mi?

Kısırlık her erkeğin korkulu rüyaları arasında yer alır. Tarihin ilk dönemlerinden beri erkekler sürekli olarak üremek ve çoğalmak merakı içindedir. Bu da onlar için üremenin hayati bir öneme sahip olması anlamına geliyor. Bunun sonucunda tek testis kısırlık nedeni mi tarzında sorular oldukça sık sorulmaktadır. Erkekler tek testislerini kaybedince acaba tek testis kısırlık sorununa yol açacak mı diye eşleri ile kara kara düşünmeye başlarlar. Bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre tek testis kısırlık açısından bir sebep teşkil etmemektedir. Eksik olan testisin yapması gereken görevleri diğer testis yerine getirir. Bu da herhangi bir kısırlık sorununa neden olmaz.

Tek Testis Yeterli mi?

Cinsel fonksiyonlar erkekler için hayati önemdedir. Tek testisini kaybeden erkekler cinsel fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirmek için tek testis yeterli mi diye merak içine girmekte. Tek testisli olmak cinsel hayatı çok fazla etkilemez. Eskisi gibi cinsel hayatınızı ikame ettirebilirsiniz. Burada önemli olan erkeklerin tek testis yeterli mi sorularını sormak yerine psikolojik açıdan kendilerini hazır hale getirmeleridir. Tüm hayati fonksiyonlarınızda olduğu gibi cinsel fonksiyonlarınızda da tek testis yeterli mi sorusuna evet yeterli cevabını vermek mümkündür.

Erkeklerde tek testis sorunları ile ilgili merak ettiğiniz her şey için http://www.testisprotezi.net/iletisim adlı siteyi ziyaret edebilirsiniz.