Testislerin Alınması

Testisler erkeklerde üreme organlarının alt kısmında vücudun dış tarafından bir deri ile sarılarak tutunan iki küçük organdır. Vücudun dışında gelişen tek organ olma özelliği taşımaktadır ve bazı durumlarda testislerin alınması gerekmektedir. Bu durum genellikle 15 – 35 yaş arasındaki erkeklerin başına gelebilmektedir. Görülme sıklığı diğer kanserlere göre az olan testis tümörü veya kanseri, ilerleyen evrelere geldiği zaman testislerin alınması gibi bir durumla karşı kaşıya kalınabilir.

Testis Protezi Doktor

Testislerin Alınması Cinselliği Etkilermi?

Testislerin Alınmasının Hayata Etkileri

Bazı sağlık sorunlarından ötürü testislerin alınması erkeklerde ciddi kaygı bozukluklarına ve edişe yoğunluğu olan dönemlere yol açabilmekte. Genel rahatsızlıklardan ve testis alınması için en gerek görülen durumlardan biri de testis tümörleridir. Sağ veya sol testis fark etmeksizin her alanda görülebilen kanserli testis ameliyat ile alınması gerekir. Testis tümörü ameliyatı sonrası erkekler üreme organlarında ciddi zarar meydana gelecek gibi görseler de,

Testis Tümörü Yaşam Süresi

Genellikle erkeklerin 15 ile 35 yaşlarında başına gelen testis kanseri, genetik faktörler ile anatomik faktörlere göre görülme sıklığı değişmektedir. Kişiye göre değişen testis tümörü evreleme süreleri kişiden kişiye değişmektedir. Bazı beslenme alışkanlıklarından dolayı ve sürekli olarak radyasyona maruz kalmaktan dolayı meydana gelen testis tümörü evreleme sistemi ile hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Testis tümörü genel olarak genç yaşlarda meydana gelmektedir.

inmemiş testis ameliyatı

Testis Tümörü Belirtileri

Testis Tümörü Belirtileri ile ilgili olarak erkeklerde yaşanan en büyük sorunlardan biri tek testisli erkekler tarafından yaşanan sorunlardır. Testisler, erkeklerin vücudunda yer alan ve skortum denilen bir cilt kesesinin içinde ve penisin alt tarafında asılı halde olan, şekli oval biçimdeki iki tane küçük organdır. Erkek üreme sisteminin bir parçası olan testisler, ergenliğin ardından çocuk oluşumunu sağlayan spermlerin üretilmesi ve testosteron hormonunun salgılanması gibi görevler üstlenmiştir.

Testis Tümörü Ameliyatı

Hangi Durumlarda Testislerden Birinin Alınması İşlemi Yapılır?

Skortum adı verilen bir cilt kesesi içerisinde ve penisin alt tarafında yer alan oval şeklindeki iki küçük organa testis denilmektedir. Bu iki organ erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve bazı durumlarda testislerden birinin alınması gerekebilmektedir. Testisler ergenlik zamanından sonra çocukların oluşmasını sağlayan spermleri üreterek testosteron hormonunun salgılanmasını sağlamaktadır.

inmemiş testis ameliyatı

Testis Protezi

 

Bazı hormonal sebepler ve genetik etkilerle bazı erkeklerin testislerinde bazı kitleler oluşabilmektedir. Bu durumda direkt teşhis ve tedavi işlemleri için doktora görünmek gerekmektedir. Bu kitlelerin kanser olabilme ihtimaline karşı hastanın önlem alması özellikle önceden kanser olanlar için testis kanseri tekrarlama riski olmasından dolayı önemsenmelidir. Erkeklerin çok az bir kısmında görülen bu hastalık,

Testis Protezi Fiyat

Erkeklerin birçoğunda testis sorunları yaşanabilmektedir. Özellikle testislerinde ağrı yaşayan kişiler bu durumdan korkmaktadırlar. Testislerde iki küçük organ vardır ve bunlardan birinin ya da ikisinin yokluğu vanishing testis syndrome yani inmemiş testis olarak adlandırılmaktadır. İnmemiş testis genelde doğumdan sonra fark edilmektedir. Bu durum kişide ciddi problemlere yol açmasa da hastanın psikolojik yönden etkilenmesi vanishing testis syndrome etkisi ile olmaktadır.

Size en yakın doktor

Tek Tasak

Testisler, erkek üreme organlarının en önemli parçasıdır. Kadınlarda yer alan yumurtalıkların erkeklerdeki versiyonu olan testisler erkek yumurtalıkları olarak da tanımlanmaktadır. Doğum itibari ile her erkek 2 tane yumurtalığa sahiptir Doğum sonrası görülen tek taşak durumu son derece nadirdir. Kişiler daha sonra testislerinden bir tanesini kaybedebilmektedirler. Bu duruma tek testis alınması operasyonu adı verilmektedir. Kanser gibi ciddi rahatsızlıklarda organ alınması son derece yaygındır.

Tek Yumurtalı Erkek

Tıbbı Nedenlerle Tek Yumurtalı Erkek Olmanın Getirdiği Problemler

Bazı hastalıklar nedeniyle testislerin birinin veya ikisinin birden alınması gerekebilir. Testis kanserleri genelde tek tarafta çıkar ve ilerlememesi için sol veya sağ testis alınır. Normalde iki adet olan testislerden birinin alınması veya tek taraflı inmemiş testis gibi durumlar erkeklerde psikoloji kaynaklı cinsel ilişki sorunlarına yol açar.

inmemiş testis ameliyatı

Tek Testisin Alınması

Tek Testisin Alınması Neden Olur?

Erkeklerde genel olarak 15 ve 35 yaş arasında görülse de çok daha küçük yaşlarda ve 65 yaş üstü kişilerde görülebilen testis tümörü veya kanseri durumunda tek testisin alınması gerekebilir. Testis kanseri genetik etkilerle meydana gelebildiği gibi, anatomik etkiler sonucunda da meydana gelebilmektedir. Bu durumda bazı tedaviler uygulansa da genel olarak tek testisin alınması ile testis kanseri tedavisi yapılmaktadır.

Whatsapp 7/24