Testislerin Alınması

Testisler erkeklerde üreme organlarının alt kısmında vücudun dış tarafından bir deri ile sarılarak tutunan iki küçük organdır. Vücudun dışında gelişen tek organ olma özelliği taşımaktadır ve bazı durumlarda testislerin alınması gerekmektedir. Bu durum genellikle 15 – 35 yaş arasındaki erkeklerin başına gelebilmektedir. Görülme sıklığı diğer kanserlere göre az olan testis tümörü veya kanseri, ilerleyen evrelere geldiği zaman testislerin alınması gibi bir durumla karşı kaşıya kalınabilir. Bu durumların önlenmesi için kişinin dikkatli olarak hastalığı fark etmesi ve erken teşhisle hastalığın tedavisine başlanması testislerin alınması zorunluluğunu ortadan kaldırabilir. Bu durumda erkeklere büyük iş düşmektedir. Kendini çok kolay belli etmeyen bu hastalık için nasıl belirtileri olduğunun öğrenilmesi gerekir.

Testis tümörü sinsice ilerleyen bir kanser türüdür. Her kanserin ölüm riski vardır ancak bazı kanserlerin ilerleme evreleri ve tedavi süreçleri daha kolay olarak ölüm riskini azaltmaktadır. Testis tümörü de bu kanser türlerinden biridir ve testisin alınması ile hastalık tamamen temizlenebilmektedir. Öncelikle kişi, banyoya girdiğinde sıcak su etkisi ile veya banyo sonrasında testislerine dokunduğunda bir sertlik veya şişlik ile beraber ağrı da hissediyorsa derhal doktora gitmelidir ve bu sayede erken teşhis ile testisin alınması engellenebilmektedir. Bu nedenle hastalığın belirtilerinin ne olduğu çok iyi bilinmelidir. Testis kanserinin belirgin olarak belirtileri yok denecek kadar azdır. Bu hastalığa yakalanmış olan kişilerin testislerinde sertlik ve kitle ile ağrı hissi oluşmaktadır. En bilindik belirtiler de bunlardır. Bu gibi belirtilerin herhangi biri görüldüğü anda hastanın direkt olarak doktora gitmesi gerekmektedir.

Testis Tümörü Yaşam Süresi

Genellikle erkeklerin 15 ile 35 yaşlarında başına gelen testis kanseri, genetik faktörler ile anatomik faktörlere göre görülme sıklığı değişmektedir. Kişiye göre değişen testis tümörü evreleme süreleri kişiden kişiye değişmektedir. Bazı beslenme alışkanlıklarından dolayı ve sürekli olarak radyasyona maruz kalmaktan dolayı meydana gelen testis tümörü evreleme sistemi ile hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Testis tümörü genel olarak genç yaşlarda meydana gelmektedir. 15 – 35 yaş arasına kadar düşen testis tümörü evreleme sistemi bu nedenle daha çok ciddiye alınmalıdır. Çünkü bu yaşlar üreme hormonlarının gelişmeye başladığı yaşlardır. İleride daha büyük sıkıntıların çıkmaması için erken teşhis ile hastalığa erken müdahale edilmelidir.

Her dönemde belirli sebepler sonucunda meydana gelen testis tümörü diğer adı ile testis kanseri, testislerde yer alan milyonlarca hücrelerde meydana gelen kitledir. Kişiye göre testis tümörü yaşam süresi değişmektedir. Bu hastalık genellikle tek bir taraftaki testiste meydana gelmektedir. Bu hastalık sinsi bir hastalıktır ve kendini belli etmeden çok yavaş ilerlemektedir ve yaşa, kişiye göre testis tümörü yaşam süresi değişebilmektedir. Bu kanser türü diğer kanserlere göre çok daha kolay tedavi edilmektedir ve başarı oranı diğer kanserlere göre daha yüksektir. Bunda hastalığın erken fark edilmesi de önemli olduğu için testis tümörü nasıl anlaşılır tüm erkeklerin bilmesi gereken önemli konulardır. Bu belirtiler ile kişi durumu hemen fark ederek tedavi aşamasına geçmektedir.

inmemiş testis ameliyatı

Testis Tümörü Belirtileri

Testis Tümörü Belirtileri ile ilgili olarak erkeklerde yaşanan en büyük sorunlardan biri tek testisli erkekler tarafından yaşanan sorunlardır. Testisler, erkeklerin vücudunda yer alan ve skortum denilen bir cilt kesesinin içinde ve penisin alt tarafında asılı halde olan, şekli oval biçimdeki iki tane küçük organdır. Erkek üreme sisteminin bir parçası olan testisler, ergenliğin ardından çocuk oluşumunu sağlayan spermlerin üretilmesi ve testosteron hormonunun salgılanması gibi görevler üstlenmiştir. Genelde tek testisli erkekler tarafından görülen testis tümörü veya diğer adı ile testis kanseri, erkeklerin torba içinde bulunan yumurtalarından birinde herhangi bir kitle oluşması ile kendini göstermektedir. Bu tümörlerin görülme oranı çok azdır. Genel olarak tek testisli erkekler tarafından yaşanan bu rahatsızlık, genç yaşlarda meydana gelmektedir. Bu kanserin meydana gelmesinden sonra vücutta büyüme hızlı çok fazladır.

Erkeklerde görülen testis tümörü yani yumurta kanseri, farklı sebeplerle meydana gelebilmektedir. En bilindik testis tümörü nedenleri genetik faktörlerdir. Bu etken dışında testis kanseri ile ilişkilendirilen bir diğer durumda inmemiş testistir. Yani yumurta doğum gerçekleştikten sonra torba yerine kasık kanalı veya karın içinde kalmış olmaktadır. Bu da testis tümörü nedenleri arasında sayılan bir etkendir. Çünkü bu durumdaki kişilerde testis tümörünün görülme oranı, yumurtası normal olan erkeklere göre daha fazladır. Bu hastalığa sebep olabilecek diğer etkenlerden bazıları kabakulak, yumurta iltihabı, kanserojen maddeler ve yumurtaya gelen darbelerdir. Bu hastalıkta en önemli testis tümörü belirtileri nelerdir ve hangi durumlarda anlaşılmaktadır. Bu sayede erken teşhis imkânı olan hastalık kısa sürede tedavi edilebilme şansı yakalamaktadır.

Testis Tümörü Ameliyatı

Skortum adı verilen bir cilt kesesi içerisinde ve penisin alt tarafında yer alan oval şeklindeki iki küçük organa testis denilmektedir. Bu iki organ erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve bazı durumlarda testislerden birinin alınması gerekebilmektedir. Testisler ergenlik zamanından sonra çocukların oluşmasını sağlayan spermleri üreterek testosteron hormonunun salgılanmasını sağlamaktadır. testislerde meydana gelen tümör veya kanser, erkeklerde torba içerisinde yer alan yumurtalardan birinde kitle oluşması durumunda meydana gelmektedir. Genel olarak tüm toplumda görülme oranı 100 binde 2 – 3 oranındadır. Erkeklerin genelinde görülen kanserinde % 1 – % 2 ‘sini oluşturur. Bu tümörün görülme yaşı 15’e kadar düşebilmektedir ve tedavisine geç başladığında testislerden birinin alınması gerekmektedir. Çok nadirde olsa 0 – 10 yaş ve 65 yaş üstü kişilerde de görülmektedir.

Testis tümörü, yani yumurtadaki kanser hücreleri çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Tedavide bir avantaja dönüşen bu durum, testis kanseri tedavisinin duyarlılığını artırmaktadır. Erken teşhis ile fark edilen bu hastalığın tedavisi çok kolaydır. Eğer fark edilemez ve tedavisi gecikirse, başka organlara da yayılarak ameliyat gerektirir ve testis tümörü ameliyatı kaç saat sürer hastalığın evresine göre değişiklik gösterir. Hastalığın erken evrelerinde kısa süren tedaviler ve ameliyatlar ile hastalık geçirilebilirken diğer organlara yayılması sonucunda testis tümörü ameliyatı kaç saat sürer bilinememektedir. Çünkü bu ameliyatlar daha ağır geçmektedir.