Testislerin Alınması

Testisler erkeklerde üreme organlarının alt kısmında vücudun dış tarafından bir deri ile sarılarak tutunan iki küçük organdır. Vücudun dışında gelişen tek organ olma özelliği taşımaktadır ve bazı durumlarda testislerin alınması gerekmektedir. Bu durum genellikle 15 – 35 yaş arasındaki erkeklerin başına gelebilmektedir. Görülme sıklığı diğer kanserlere göre az olan testis tümörü veya kanseri, ilerleyen evrelere geldiği zaman testislerin alınması gibi bir durumla karşı kaşıya kalınabilir. Bu durumların önlenmesi için kişinin dikkatli olarak hastalığı fark etmesi ve erken teşhisle hastalığın tedavisine başlanması testislerin alınması zorunluluğunu ortadan kaldırabilir. Bu durumda erkeklere büyük iş düşmektedir. Kendini çok kolay belli etmeyen bu hastalık için nasıl belirtileri olduğunun öğrenilmesi gerekir.

Testis tümörü sinsice ilerleyen bir kanser türüdür. Her kanserin ölüm riski vardır ancak bazı kanserlerin ilerleme evreleri ve tedavi süreçleri daha kolay olarak ölüm riskini azaltmaktadır. Testis tümörü de bu kanser türlerinden biridir ve testisin alınması ile hastalık tamamen temizlenebilmektedir. Öncelikle kişi, banyoya girdiğinde sıcak su etkisi ile veya banyo sonrasında testislerine dokunduğunda bir sertlik veya şişlik ile beraber ağrı da hissediyorsa derhal doktora gitmelidir ve bu sayede erken teşhis ile testisin alınması engellenebilmektedir. Bu nedenle hastalığın belirtilerinin ne olduğu çok iyi bilinmelidir. Testis kanserinin belirgin olarak belirtileri yok denecek kadar azdır. Bu hastalığa yakalanmış olan kişilerin testislerinde sertlik ve kitle ile ağrı hissi oluşmaktadır. En bilindik belirtiler de bunlardır. Bu gibi belirtilerin herhangi biri görüldüğü anda hastanın direkt olarak doktora gitmesi gerekmektedir.

Testis Protezi Doktor

Testislerin Alınması Cinselliği Etkilermi?

Bazı sağlık sorunlarından ötürü testislerin alınması erkeklerde ciddi kaygı bozukluklarına ve edişe yoğunluğu olan dönemlere yol açabilmekte. Genel rahatsızlıklardan ve testis alınması için en gerek görülen durumlardan biri de testis tümörleridir. Sağ veya sol testis fark etmeksizin her alanda görülebilen kanserli testis ameliyat ile alınması gerekir. Testis tümörü ameliyatı sonrası erkekler üreme organlarında ciddi zarar meydana gelecek gibi görseler de, bilindiği gibi bir durum söz konusu değildir. Tek testis yokluğu üreme kanallarında herhangi bir engel yaratmamaktadır. Çocuk sahibi olmak için herhangi bir engeli bulunmamasının yanı sıra, testis alınması ameliyatı sonrası hastalar kısa süre içerisinde günlük yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilmekteler.

Testislerin alınması cinselliği etkiler mi sorusu bu tür operasyonları geçirmek üzere olan veya operasyon gerçekleştirilmiş olan hastalarda meydana gelen bazı olumsuz düşüncelere yol açabilmektedir. Testis yokluğu sol veya sağ testis fark etmeksizin, cinselliği olumsuz bir şekilde etkilememektedir.

Testis Tümörü Yaşam Süresi

Genellikle erkeklerin 15 ile 35 yaşlarında başına gelen testis kanseri, genetik faktörler ile anatomik faktörlere göre görülme sıklığı değişmektedir. Kişiye göre değişen testis tümörü evreleme süreleri kişiden kişiye değişmektedir. Bazı beslenme alışkanlıklarından dolayı ve sürekli olarak radyasyona maruz kalmaktan dolayı meydana gelen testis tümörü evreleme sistemi ile hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Testis tümörü genel olarak genç yaşlarda meydana gelmektedir. 15 – 35 yaş arasına kadar düşen testis tümörü evreleme sistemi bu nedenle daha çok ciddiye alınmalıdır. Çünkü bu yaşlar üreme hormonlarının gelişmeye başladığı yaşlardır. İleride daha büyük sıkıntıların çıkmaması için erken teşhis ile hastalığa erken müdahale edilmelidir.

Her dönemde belirli sebepler sonucunda meydana gelen testis tümörü diğer adı ile testis kanseri, testislerde yer alan milyonlarca hücrelerde meydana gelen kitledir. Kişiye göre testis tümörü yaşam süresi değişmektedir. Bu hastalık genellikle tek bir taraftaki testiste meydana gelmektedir. Bu hastalık sinsi bir hastalıktır ve kendini belli etmeden çok yavaş ilerlemektedir ve yaşa, kişiye göre testis tümörü yaşam süresi değişebilmektedir. Bu kanser türü diğer kanserlere göre çok daha kolay tedavi edilmektedir ve başarı oranı diğer kanserlere göre daha yüksektir. Bunda hastalığın erken fark edilmesi de önemli olduğu için testis tümörü nasıl anlaşılır tüm erkeklerin bilmesi gereken önemli konulardır. Bu belirtiler ile kişi durumu hemen fark ederek tedavi aşamasına geçmektedir.

inmemiş testis ameliyatı

Testis Tümörü Belirtileri

Testis Tümörü Belirtileri ile ilgili olarak erkeklerde yaşanan en büyük sorunlardan biri tek testisli erkekler tarafından yaşanan sorunlardır. Testisler, erkeklerin vücudunda yer alan ve skortum denilen bir cilt kesesinin içinde ve penisin alt tarafında asılı halde olan, şekli oval biçimdeki iki tane küçük organdır. Erkek üreme sisteminin bir parçası olan testisler, ergenliğin ardından çocuk oluşumunu sağlayan spermlerin üretilmesi ve testosteron hormonunun salgılanması gibi görevler üstlenmiştir. Genelde tek testisli erkekler tarafından görülen testis tümörü veya diğer adı ile testis kanseri, erkeklerin torba içinde bulunan yumurtalarından birinde herhangi bir kitle oluşması ile kendini göstermektedir. Bu tümörlerin görülme oranı çok azdır. Genel olarak tek testisli erkekler tarafından yaşanan bu rahatsızlık, genç yaşlarda meydana gelmektedir. Bu kanserin meydana gelmesinden sonra vücutta büyüme hızlı çok fazladır.

Erkeklerde görülen testis tümörü yani yumurta kanseri, farklı sebeplerle meydana gelebilmektedir. En bilindik testis tümörü nedenleri genetik faktörlerdir. Bu etken dışında testis kanseri ile ilişkilendirilen bir diğer durumda inmemiş testistir. Yani yumurta doğum gerçekleştikten sonra torba yerine kasık kanalı veya karın içinde kalmış olmaktadır. Bu da testis tümörü nedenleri arasında sayılan bir etkendir. Çünkü bu durumdaki kişilerde testis tümörünün görülme oranı, yumurtası normal olan erkeklere göre daha fazladır. Bu hastalığa sebep olabilecek diğer etkenlerden bazıları kabakulak, yumurta iltihabı, kanserojen maddeler ve yumurtaya gelen darbelerdir. Bu hastalıkta en önemli testis tümörü belirtileri nelerdir ve hangi durumlarda anlaşılmaktadır. Bu sayede erken teşhis imkânı olan hastalık kısa sürede tedavi edilebilme şansı yakalamaktadır.

Testis Tümörü Ameliyatı

Skortum adı verilen bir cilt kesesi içerisinde ve penisin alt tarafında yer alan oval şeklindeki iki küçük organa testis denilmektedir. Bu iki organ erkek üreme sisteminin bir parçasıdır ve bazı durumlarda testislerden birinin alınması gerekebilmektedir. Testisler ergenlik zamanından sonra çocukların oluşmasını sağlayan spermleri üreterek testosteron hormonunun salgılanmasını sağlamaktadır. testislerde meydana gelen tümör veya kanser, erkeklerde torba içerisinde yer alan yumurtalardan birinde kitle oluşması durumunda meydana gelmektedir. Genel olarak tüm toplumda görülme oranı 100 binde 2 – 3 oranındadır. Erkeklerin genelinde görülen kanserinde % 1 – % 2 ‘sini oluşturur. Bu tümörün görülme yaşı 15’e kadar düşebilmektedir ve tedavisine geç başladığında testislerden birinin alınması gerekmektedir. Çok nadirde olsa 0 – 10 yaş ve 65 yaş üstü kişilerde de görülmektedir.

Testis tümörü, yani yumurtadaki kanser hücreleri çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Tedavide bir avantaja dönüşen bu durum, testis kanseri tedavisinin duyarlılığını artırmaktadır. Erken teşhis ile fark edilen bu hastalığın tedavisi çok kolaydır. Eğer fark edilemez ve tedavisi gecikirse, başka organlara da yayılarak ameliyat gerektirir ve testis tümörü ameliyatı kaç saat sürer hastalığın evresine göre değişiklik gösterir. Hastalığın erken evrelerinde kısa süren tedaviler ve ameliyatlar ile hastalık geçirilebilirken diğer organlara yayılması sonucunda testis tümörü ameliyatı kaç saat sürer bilinememektedir. Çünkü bu ameliyatlar daha ağır geçmektedir.

inmemiş testis ameliyatı

Testis Protezi

Bazı hormonal sebepler ve genetik etkilerle bazı erkeklerin testislerinde bazı kitleler oluşabilmektedir. Bu durumda direkt teşhis ve tedavi işlemleri için doktora görünmek gerekmektedir. Bu kitlelerin kanser olabilme ihtimaline karşı hastanın önlem alması özellikle önceden kanser olanlar için testis kanseri tekrarlama riski olmasından dolayı önemsenmelidir. Erkeklerin çok az bir kısmında görülen bu hastalık, diğer ciddi kanserlere göre daha hafiftir. Hem etkisi hem de ilerlemesi yavaş olan bu hastalığın önceden geçirilmesinden dolayı testis kanseri tekrarlama riski vardır. Hastalarda çok belirgin belirtiler göstermeyen bu hastalık, kişinin testislerine dokunması ile fark edilebilmektedir. Özellikle önceden bu hastalığı geçirmiş olan kişiler testis kanseri tekrarlama riski taşıdığı için diğer hastalara göre daha dikkatli olmalıdır. Belirtilerini zaten bilen hasta bu belirtilerin herhangi birini gördüğünde bu durumu ciddiye alarak doktora görünmelidir.

Testislerde meydana gelen şişlikler ve ağrılarla kendini belli eden testis kanseri, birçok farklı evrelerde meydana gelen bir hastalıktır. Her kişide farklı evrelerde görülen bu kanserin tedavisinde de evrelere göre farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bazı kişilerde ilaç tedavisi uygulanırken, bazılarında kemoterapi ve ilerleyen durumlarda testisleri alınan kişilerde de testis protezi tedavisi uygulanır. Hastalarda bu kanserin yayılma süresi, kanserin türüne göre değişmektedir. Bu durumda her kanser türünde farklı yöntemler uygulandığı için uygulanabilecek bir yöntem kalmadığında hastanın testislerinin biri veya ikisi de alınmaktadır. Bu durumdaki hastaya protezi testis tedavisi önerilmektedir. Tek testisli olmak veya testisin ikisinin de alınması hastanın cinsel yaşamına ve üremesine doğrudan etki etmez. Hastanın bu durumda kendinde bir eksiklik görmesi ile cinsel yaşamına bu duygunun yansıtılması sonucunda cinsel yaşama etki etmektedir.

Testis Protezi Fiyat

Erkeklerin birçoğunda testis sorunları yaşanabilmektedir. Özellikle testislerinde ağrı yaşayan kişiler bu durumdan korkmaktadırlar. Testislerde iki küçük organ vardır ve bunlardan birinin ya da ikisinin yokluğu vanishing testis syndrome yani inmemiş testis olarak adlandırılmaktadır. İnmemiş testis genelde doğumdan sonra fark edilmektedir. Bu durum kişide ciddi problemlere yol açmasa da hastanın psikolojik yönden etkilenmesi vanishing testis syndrome etkisi ile olmaktadır. Bu durumu yaşayan kişiler, bunun kendilerinde bir eksiklik yarattığını düşünürler ve özellikle cinsel yaşamlarına bunu yansıtarak içine kapanabilirler. Bu nedenle vanishing testis syndrome yaşayan kişiler bunun için geliştirilen tedavi yöntemlerini araştırmalıdır. Bu durumda utanan çekinen hastalarda olabilir. Ancak bu durum testis protezi ile tedavi edilebilmektedir.

Testislerinde doğuştan olan veya sonradan meydana gelen sorunlar, erkekler için ciddi durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle ameliyat düşünenler testis protezi ameliyatı fiyatları konusunda ciddi bir araştırmaya girerler. Testis implantları kozmetik avantajlar ile hastanın memnuniyeti sağlamaktadır. Bunun için ameliyatta kullanılacak testis protezi çeşidi testis protezi ameliyatı fiyatları için belirleyici olmaktadır. Takılacak olan protezin türleri ve boyutlarına göre fiyatlarda değişmektedir. Uygulanan testis implantı testis protezi fiyat konusunda belirleyici olsa da yalnızca kozmetik görünüşü sağlamak için uygulanmaktadır ve doğal bir testis fonksiyonlarını yerine getirmemektedir. Hastalara bu ayrıntı en başında verilmektedir.

Size en yakın doktor

Tek Taşak

Testisler, erkek üreme organlarının en önemli parçasıdır. Kadınlarda yer alan yumurtalıkların erkeklerdeki versiyonu olan testisler erkek yumurtalıkları olarak da tanımlanmaktadır. Doğum itibari ile her erkek 2 tane yumurtalığa sahiptir Doğum sonrası görülen tek taşak durumu son derece nadirdir. Kişiler daha sonra testislerinden bir tanesini kaybedebilmektedirler. Bu duruma tek testis alınması operasyonu adı verilmektedir. Kanser gibi ciddi rahatsızlıklarda organ alınması son derece yaygındır. Testisler içinde aynı durum geçerlidir. Testis kanseri rahatsızlığına sahip ve rahatsızlığı ileri seviyeye ulaşmış olan kişilerin tek testis alınması ameliyatına girmesi mümkündür. Bu doktorun fikirlerine de bağlıdır fakat bu tarz kanser gibi hastalıkların birçoğu tek taşak alımı ile sonlanmaktadır. Bu durumda kişinin herhangi bir işlev kaybına uğramayacağı doktorlar tarafından belirtilmektedir. Testis alımı ameliyatı sonucu oluşan tek taşak problemi kişinin ne cinsel yaşamı üzerinde ne de çocuk yapmasında etkili değildir. Tek testisli olup baba olan birçok insan bulunmaktadır. Kanserli bölümün temizlenmesi ve testislerden birinin alınması kişinin eski sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır. Bu sebeple kesinlikle ihmal edilmemeli ve tek testis durumu çok fazla büyütülmemelidir.

Cinsel haya ve düzen her erkek için son derce önemlidir. Testis kanseri olan ve ameliyata hazırlanan erkeklerin çoğu tek testis alınması ameliyatının cinselliğe olumsuz anlamda etki edeceğini ve bir daha asla eskisi gibi olmayacağını düşünmektedir. Bu düşünce son derece yanlıştır ve halk arasında yayılmasının sebebi testislerin üreme ile bağdaştırılmasıdır. Testisler elbette üreme ile bağlantılıdır fakat herhangi bir tanesinin kaybedilmesi cinsel performansı kesinlikle etkilemeyecektir. Bu durumun böbrek nakli ameliyatlarından farkı yoktur. Bu sebeple tek yumurtalık alınması ameliyatının cinsel performansa ve düzene kesinlikle etki etmeyeceği söylenebilmektedir. Bu durumun cinselliğe etki edebilmesi için kişinin psikolojik olarak durumundan rahatsız olması gerekmektedir. Bu rahatsızlık bazı durumlarda kişiyi cinsellikten uzaklaştırabilmektedir. Bu durumda en çok tavsiye edilen tedavi yöntemi testis protezi olmaktadır.