Tek Yumurtalı Erkek

Bazı hastalıklar nedeniyle testislerin birinin veya ikisinin birden alınması gerekebilir. Testis kanserleri genelde tek tarafta çıkar ve ilerlememesi için sol veya sağ testis alınır. Normalde iki adet olan testislerden birinin alınması veya tek taraflı inmemiş testis gibi durumlar erkeklerde psikoloji kaynaklı cinsel ilişki sorunlarına yol açar. Oysa erkekler için üreme ve neslinin devamı adeta yaşamın amacı gibidir. Bu nedenle olsa gerek cinsel organların sağlığı önemlidir. Filmlerde şaka yoluyla vurgulandığı gibi kaza geçiren erkekler ilk olarak üreme organlarını kontrol etmese de bu organların sağlıklarını kaybetmesini istemezler. Yumurtalardan biri alındığında tek yumurtalı erkek olmak zorunda kalırlar ve bu durum başta psikolojik olmak üzere bazı sorunlara yol açar. Oysa tek taraflı inmemiş testis gibi doğuştan tek yumurtalı olan birçok erkek normal yollardan çocuk sahibi olmuştur. Cinsel ilişki veya çocuk sahibi olmak için tek yumurtalı erkek olmak sorun yaratmaz. Aslen sorun birinin yokluğundan kaynaklanan görsel kaynaklı psikolojik sorunlardır. Bu durum cinsel açıdan olumsuzluk yaratabilir. Günümüzde testis protezleri görsel sorunu ortadan kaldırmakta bu şekilde psikolojisi düzelen erkek normal cinsel yaşamına dönebilmektedir.

Doğuştan tek taraflı inmemiş testis durumunda da protez kullanılabilir. Protezin esas işlevi erkeğin testislerinde simetri durumunu yeniden sağlayarak psikolojisini düzelmektir. Erkeklerde cinsel kaynaklı psikolojik sorunlar o denli etkilidir ki yapılan hormon testleri normal çıkmasına ve başka bir fiziksel problem olmamasına rağmen cinsel ilişkide başarısız olabilirler. Protez uygulaması tek yumurtalı erkek için en kolay ve kesin çözümdür. Buradaki tek sorun herkesin protez için uygun olmamasıdır. Protez uygulaması ufak bir cerrahi operasyon gerektirmektedir. Protez takılacak kişinin bu müdahaleye uygun olup olmadığı tıbbi açıdan incelenir. Sorun teşkil etmeyecek hastalara protez yerleştirilir ve ameliyat sonrası iyileşme süreci de hızlıdır.

inmemiş testis ameliyatı

Tek Testisin Alınması

Erkeklerde genel olarak 15 ve 35 yaş arasında görülse de çok daha küçük yaşlarda ve 65 yaş üstü kişilerde görülebilen testis tümörü veya kanseri durumunda tek testisin alınması gerekebilir. Testis kanseri genetik etkilerle meydana gelebildiği gibi, anatomik etkiler sonucunda da meydana gelebilmektedir. Bu durumda bazı tedaviler uygulansa da genel olarak tek testisin alınması ile testis kanseri tedavisi yapılmaktadır. Kansere neden olan kitle veya tümör bu sayede testisten tamamen temizlenerek diğer organlara hastalığın sıçraması engellenir. Yapılan işlem sonrasında tek testis neden olur sorusu yanıtlanmış olmaktadır. Kanser hastalığı hangi organda olursa olsun genellikle ağır etkiler ve tedavilerle iyileştirilmektedir ve bazen tedavi de mümkün olmamaktadır. Bunun gibi tek testis olursa ne olur şeklinde korkular nedeni ile aksatılan tedavi nedeni ile testis kanseri de ilerleyebilmektedir.

Genel olarak genetik etkilerle meydana gelen testis kanserinde, testisteki hücrelerin içinde meydana gelen bir kitle oluşmaktadır. Bu kitle genellikle şişlik, ağrı ve sertlik ile kendini göstermektedir. Bunlardan dolayı yapılan ameliyat ile tek testis neden olur belirlenmektedir. Hastanın banyo ve banyo sonrasında klasik dokunma ile fark ettiği kitle, doktorlar tarafından incelenir ve bir parça alınarak patolojiye gönderilir. Bu durumda hastaya gerçekleşebilecek ameliyat ve ameliyat sonrasında tek testis olursa ne olur gibi ayrıntılar hastaya anlatılmaktadır. Gelen patoloji sonuçlarına göre hastalığın evreleri belirlenir ve tedavi sürecine hastalığın evresine göre karar verilir. Genellikle bu kanser türünde testislerden biri veya çok nadir testislerin ikisi birden alınmaktadır. Bu durum hastada bedenen ve fiziksel olarak bir etki yaratmaz.

Tek Testis Zararları

Bazı durumlar nedeni ile testislerden birisinin alınması gerekmektedir. Testis kanseri gibi durumların olması nedeni ile alınan testis tek testis sorunu gibi bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Kanserin vücuda olan olumsuz etkilerinin tamamen ortadan kaldırılması için tek testis sorunu ortadan kaldırılmalıdır. Bazı nedenlerden dolayı alınması gereken testis beraberinde bazı sıkıntıların oluşmasına da neden olmaktadır. Kanserli ve hasarlı olan testisin alınması tek testis sorunu durumunun oluşmasına engel olmaktadır. Fiziksel anlamda erkekler için iki yerine bir adet testisin olması bazı sorunların oluşmasına da neden olmaktadır. Bazen sağ bazen de sol testisin alınması gerektiği durumlar olmaktadır. Çift testisin alınma durumu çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen yaşanabilmektedir.

Erkekler için testislerin sağlıklı olması son derece önemlidir. Üreme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışması için doğuştan tek testis olması durumunda bazı sıkıntılar oluşmaktadır. Testis protezi yapılması ile doğuştan tek testis sorunu ortadan kalkmaktadır. Tek testise sahip olmak elbette dünyanın sonu olmamaktadır. Erkeklik fonksiyonlarında herhangi bir problem teşkil edeceği korkusu yaşayan erkekler tek testis zararları var mı sorusunu yöneltmektedir. Bir testisin alınması durumunda bile diğer testis işlevini sağlıklı bir şekilde yapabilmektedir. Çocuk sahibi olma konusunda ya da cinsel ilişki yaşama konusunda doğuştan tek testis olmanın bir sakıncası bulunmamaktadır.

Tek Testis Askerlik

Birçok erkekte görülme ihtimali olan testis kanseri, genel olarak 15 ile 35 yaş arasındaki kişilerde daha çok görülmektedir. Bu kişilerin üzerinde durduğu en önemli konuların başında tek testis askerlik için engel olur mu konusudur. Çünkü testis kanseri genellikle tek testiste görülür. Testis kanseri genetik nedenlerle olabildiği gibi anatomik bozukluklardan dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle tek testisli erkekler hakkında tüm sorular çözümü bulunmak için araştırılmaktadır. Hastalığın neden olduğu ve geldiği nokta tedavi için önemlidir. Hastalık genel olarak genç yaşlarda ortaya çıkabildiği için büyü önem verilmelidir ve tek testisli erkekler hakkında tüm sorular bir doktor eşliğinde cevaplandırılmalıdır. Hastalık genç yaşta görülse de veya ciddi de olsa tedavisi mümkün olmaktadır. Bu nedenle bu kanser sonucunda meydana gelen ölüm oranı düşüktür.

Testis kanseri belirtileri açısından sinsi bir hastalıktır. Genel olarak tek bir testiste görülen bu hastalık sonucunda tek testis alınırsa ne olur sorusu hastalar için önemlidir. Diğer kanser türlerine göre tedavide başarı oranı yüksektir. Genelde genç yaşlarda görülmesi, üreme zamanına denk geldiği için veya tam askerlik dönemlerine denk geldiği için tek testis askerlik yapmaya engel olur mu olmaz mı hastaları ilgilendiren önemli konulardandır. Bu hastalık için önemli bir nokta erken teşhis ve hastalığın sebepleridir. Testislerden birinin normalden daha yukarı da olması tek testis ameliyatı gerektiren durumlardan biridir. Bu neden genel olarak erken yaşlarda meydana gelen kanserin genel nedenidir. Kanserin görülme yaşından dolayı tek testis askerlik için engel olup olmayacağı hastalığın ilerlemesine göre belirli olmaktadır. Erken teşhis ile tedavi başarı oranı çok yüksektir.

inmemiş testis ameliyatı

Tek Taşak

Testis kanseri, tek taşak durumunun oluşması için en yaygın sebeptir. Bu ciddi rahatsızlık testislerden birinin ya da iki tanesinin alınmasını gerektirebilmektedir. Fakat en yaygın olanı tek taşak alımıdır. Bu noktada kişinin üremesi ve cinsel yaşantısı kaldığı yerden devam edecektir. Yumurtalıklardan her ikisinde alınması kişinin çocuk yapabilme olasılığı tamamen ortadan kaldıracaktır. Fakat ameliyatlar genellikle tek taşak alımı ile sonlanmaktadır. Testis alımının yapılacağı testis hastanın durumuna göre değişiklik gösterecektir. Bazı durumlarda hastanın sol yumurtalığı hasarlıyken bazı durumlarda sağ yumurtalık sorunludur. Bu tamamen hastanın problemine bağlıdır fakat hangisinin alındığı fark yaratmayacaktır.

Bu tarz ameliyatlar sonrasında ortaya çıkan tek taşak durumu birçok kişide endişe yaratmaktadır. Kişide yalnızca tek bir yumurta kalması çok büyük bir değişiklik yaratmayacaktır. Yalnızca sperm üretimi azalacak fakat kısırlık gibi bir sağlık sorunu kesinlikle görülmeyecektir. Bunun yanı sıra herhangi bir cinsel sağlık problemi oluşması de beklenmemelidir.

Protez Testis

Sağlıklı bir erkekte iki tane küçük testis bulunmaktadır. Bu testisler koruma amaçlı olarak bir deri ile çevrelenmiştir. Vücudun dışında gelişme gösteren tek organ özelliği taşıyan testisler, gelişmesi için gerekli olan ısının vücut dışında olmasından dolayı vücut dışında gelişmektedir. Bu testislerde kanser olması durumunda protez testis taktırmak için hastalar yönlendirilmektedir. Hastaların genelinde psikolojik etkilerle kendini gösteren cinsel yaşam bozukluğu bu tedavi yönteminin uygulanmasını gerekli kılmaktadır. Hastalar, bu durumu basit şekillerde fark edebilmektedir. Hastalığın belirtileri çok fazla olma da elle yapılan kontrol sırasında fark edilmektedir ve tedavisi için geç kalındığında testisler alınmaktadır. Bu durumda da hasta protez testis taktırmak için ikna edilerek yaşadığı psikolojik etkilerden kurtulması sağlanmaktadır. Bu tedaviye gelinmeden önce uygulanan başka tedaviler vardır.

Genel olarak genç kişilerde görülen testis kanseri, sinsi bir şekilde ilerlediği için genellikle ilk evrelerde fark edilememektedir. Bu durumda hastalık ilerlediği için testisler alınır ve hastaya protez testis ameliyatı yapılır. Hastalığın bu evrelere gelmemesi için özellikle 15-35 yaş arasındaki erkeklerin testislerini özellikle her ay 1 kez kontrol etmeleri gerekmektedir. Genellikle banyo esnasında fark edilen şişlik, sertlik gibi durumlar dikkate alınmalıdır. Bu belirtilere ağrı da eklendiğinde kesinlikle ihmal edilmemelidir. Erken teşhis ile yapılacak tedavi sayesinde protez testis ameliyatı yapılmasına gerek kalmamaktadır. Testis kanseri diğer kanser türlerine göre daha hafif atlatılmaktadır. Bu nedenle hastalığın ilk evresinde fark edilip tedaviye başlanması önemlidir.

Protez Testis Fiyatları

Erkeklerde bulunan testisler, penisin alt kısmındadır ve yumurta şeklindedir. Bazen doğuştan testisler olmayabilir. Daha sonradan, bazı nedenlerle testis kaybı meydana gelebilir. Bu durumda testisler için protez testis fiyatları tercihi ile özel implant çalışmaları, psikolojik olarak hastanın memnuniyetini oluşturmaktadır. Doğuştan testislerin aşağı inmemesi, prostat kanseri nedeniyle testislerin alınması, testislerde görülen travmalar, ikinci sıklıkla görülen testis torsiyonu ve üçüncü sıklıkla görülen testis tümörü gibi durumlarda, protez testis fiyatları tercihiyle beraber, testis implant uygulaması, hastanın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tedavide kullanılan implantlar, normal testislerin hormonal özelliklerine sahip değildir. Kozmetik özelliklere sahip olan ve protez testis fiyatları kategorisinde tercih edilen bu uygulama, hastanın cinsel hayatında psikolojik olarak kendisini rahat hissettirmektedir. Yapılan birçok tedavide, bu durum gözlenmiştir. Etkili ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Bu operasyonda, hasta testis protezini beğenmediği zaman, yeni bir testis protez uygulaması yapılmaktadır. Doldurulma özelliğine sahip seline, diğer adıyla serum testis uygulaması, hasta için uygulanan testis protezi ameliyatı anında, cerrah tarafından doldurulma özelliğine sahiptir. İnmemiş olan testis vakalarında veya testis torsiyonu olan hastalarda, testis protezi ameliyatı uygulanmaktadır. Hastanın isteğine göre gerçekleştirilen bu operasyonda, küçük (small), orta (medium), large ( büyük) çeşitleri kullanılmaktadır. Silikon elastomer özellikli kabuktan oluşan bu implant, 0,035 inç kalınlığına sahiptir. Doldurulma özelliği olduğu için, testis protezi ameliyatı anında fizyojik serum ile doldurulmaktadır. Çocuklardaki testis sorunlarında uygun bir seçimdir. Ayrıca, histolojik çalışmalar ve immünofenotipik çalışmalar, doku çalışmalarının araştırılması kategorisinde, devam etmektedir.

inmemiş testis ameliyatı

İnmemiş Testis Nasıl Anlaşılır?

Daha anne karnında iken başlayan bebeklerin gelişimi ile testise dönüşecek olan dokular böbreklerin alt kısmında görülmektedir. Özellikle erken tedavi için inmemiş testis nasıl anlaşılır önemlidir. Bebek gelişimini anne karnında sürdürdükçe testisler de gelişip büyürken kasık kanalından yerleşilecek olan torbaya doğru gitmektedirler. Bu ilerleme gebelik dönemi boyunca devam etmektedir. Doğuma yaklaşıldığı günlerde meydana gelen iki testi de torbaya yerleşir. Bu testislerden inmemiş testis nasıl anlaşılır öncelikle annelerin fark edebileceği bir durumdur. Anne karnında iken meydana gelen testislerin sonradan torbaya inmelerinin sebebi, yerine getirdikleri işlevleri vücut sıcaklığından daha düşük yerlerde sağlayabilmiş olmalarıdır. Tek testisin veya her iki testisinde inişi tamamlayamaması yani torbaya inmemesi durumunda oluşan inmemiş testis nasıl anlaşılır ve neden olur tedavi sürecinde önemlidir. Bu durum erken doğumlarda daha sık görülmekle birlikte, zamanında meydana gelen doğumlarda da görülmektedir.

Erken doğumlarda görülme oranı % 30 olan normal doğumlarda ise % 5 olan görülme oranı ile herkes tarafından merek edilen konu tek testis askerlik yapar mı sorusudur. Erkekler için büyük bir sorun olan inmemiş testis sorunu, hormon yetersizliğinden meydana gelmektedir. Bazen de kompleks olarak oluşan bu durumda tek testis askerlik yapar mı diye çoğu kişi tereddüt etmektedir. Bunun için rapor alınması gerekmektedir ve hastanın durumuna göre değişmektedir. Testisi besleyen kanın damarlarında kan akımını bozacak olan bir anormallik oluştuğu zaman testis gelişmemektedir ve bu durum tedavi edilmediğinde zamanla testis tümörü nedir sorusunun araştırılmasına sebep olacak şekilde hastalık ilerlemektedir. Bu durum her bebek ve her erkek için farklı olacağı için bu konuda uzman bir ürologdan yardım alınmalıdır.

Erkeklerde Tek Yumurta

Her erkekte 2 adet testis veya halk arasındaki adı ile yumurta bulunur. Bu yumurtalar erkeklik için çok önemli birçok işlevi yerine getirmektedirler. Her şeyden önce erkeklerin üremesine ve cinsel birliktelik yaşamasına neden olur. Her ne kadar her erkek 2 testisli dünyaya gelse de kimi zaman bu testislerde oluşan bazı sorunlar nedeni ile testislerden biri alınabilmektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya gelen erkekler kısa süreli şok geçirirler ve ne yapmaları gerektiğini bilmezler. Ülkemizde de erkeklerde tek yumurta problemi son 10 yılda ciddi artış gösterdi. Bundaki temel etken testis kanserinin yaygınlaşmasıdır. Testis kanseri yüzünden erkeklerde tek yumurta alınabilmektedir. Alınan bu erkeklerde tek yumurta ciddi psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

Halk arasındaki adı ile taşaklar erkeklerin erkeklik sembolüdür diyebiliriz. Bunlar sayesinde erkekler üreme yeteneğine sahip olmaktadır. Kimi zaman alınan bir taşak erkekler arasında acaba kısır oldum mu? Bir daha çocuğum olmayacak mı? Neler yapacağım tarzında soruların sorulmasına neden olmaktadır. Her şeyden önce tek taşak zararları psikolojik olarak karşımıza çıkıyor. Erkeklerin böyle bir durumda yenmeleri gereken ilk şey bu psikolojidir. Düşünülenin aksine tek taşak zararları arasında kısırlık bulunmamaktadır. Her erkek testis kanseri ile karşı karşıya kalabilir. Böyle bir durumda kısırlığın da ortaya çıkması çok düşük bir ihtimaldir. Çünkü eksik taşağın görevini diğer taşak yerine getirmeye çalışır. Bu nedenle tek taşak zararları konusunda ön yargılı davranılmamalıdır.

İnmemiş Testis Ameliyatı Sonrası Riskler

İnmemiş testis sorunu fiziki muayeneler ile anlaşılmaktadır. Uzman üroloji doktorları tarafından yapılan muayeneler neticesinde teşhisin konulması mümkün olmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda inmemiş testis belirtileri olanların tedavi amacı ile doktora başvurması gerekmektedir. Testisler bebeklerin torbalarında bulunmuyorsa ya da sadece bir testis bulunuyorsa bu durum inmemiş testis belirtileri arasında yer almaktadır. Çok dikkatli bir şekilde yapılan fiziki muayeneler sayesinde inmemiş testis belirtileri olup olmadığı anlaşılmaktadır. Testislerin torbaya iniş durumu gebelik süreci boyunca olması gerekmektedir. Bazı durumlarda doğumdan sonra da iniş devam edebilmektedir. Ebeveynlerin bu konuda hassas ve dikkatli olması gerekmektedir. Şüpheli bir durum ile karşılaştıklarında fiziki muayene için çocuk üroloji doktorlarına götürmeleri gerekmektedir.

İnmemiş testise sahip olan çocukların inmemiş testis tedavisi görmesi mümkün olmaktadır. Bebekler 6 aylık döneme girdiklerinde tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir. Çok acil bir durum söz konusu olmadığı sürece inmemiş testis tedavisi için bebeğin 6 aylık olması beklenmektedir. Bebekler 1 yaşına kadar bu tedavinin yapılmış olması önemlidir. Bir yaş sonrasında tedavi ertelenmişse ve geciktirilmişse eğer hemen tedavi süreci başlatılmalıdır. Kalıcı olarak yaşanacak yapısal bozuklukların olmaması adına erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Testisinin yerinin saptanması inmemiş testis tedavisi için ilk adımdır. Kan testleri ve radyolojik testler ile testisin yerinde olup olmadığının kontrolleri yapılmaktadır. 6 ay ile 1 yaş arasında ameliyat olmaları uygun görülmektedir.