Tek Testis

Erkek cinsel organında doğum itibari ile tam olarak 2 tane testis bulunmaktadır. Ana konumuz olan Tek Testis ile ilgili bu testisler sperm üretimi yaparak kişinin çocuk sahibi olmasını sağlamakla görevlidir. Fakat bazı durumlarda testis sayısı azalabilmektedir.

Testis alma ameliyatları ile oluşan tek testis durumu erkeklere endişe vermekte ve merak uyandırmaktadır. Bu noktada tek testis durumunun bariz bir zararı ya da etkisi olmayacaktır. Kişi kendini sıkmadığı müddetçe aynı şekilde devam edecektir. Çocuk yapmaya bile etkisi olmayan tek testis durumu kanser gibi sorunlar nedeni ile ortaya çıkmakta ve kişi ömrü boyunca tek testis ile yaşamaktadır. Bu noktada kişi kendini çok kötü hissediyor ise testis protezi taktırma imkanı bulunmaktadır. Bu tarz protezler üreme konusunda etkili olmasa da kişiye psikolojik açıdan kendini iyi hissettirecektir.

İnmemiş Testis Nedir

Bebekler anne karınlarında gelişimlerini sürdürmektedir. Bu gelişim esnasında ilerde testislere dönüşecek dokuların hepsi, böbreklerin alt kısımlarında yer almaktadır. Zamanla büyüyen inmemiş testis nedir ve ne işe yarar önemli olan sorulardır.

Bebek gelişimine devam ettikçe, testisler gelişip büyümektedir. Büyüyen ve gelişen bebek kasık kanalından da testislerin yerleştiği torbaya hareket etmektedirler. Bu kadar sistemli bir şekilde ilerleyen İnmemiş Testis Nedir erkekler için bilinmesi önemli olan sorulardan biridir. Gebelik sürecinin tamamında süren bu sistem doğuma girmeden kısa süre önce testislerin torbaya yerleşmesi ile son bulur. İki testisin veya tek bir testisin bu inişi tamamlayamayıp torbaya yerleşmemesi İnmemiş Testis Nedir sorusunun en net cevabıdır. Bu durum erkekler açısından sorun oluşturabileceği için mutlaka doktora gösterilmesi gereken bir durumdur.

inmemiş testis ameliyatı

İnmemiş Testis Ameliyatı

Erkek çocuğa sahip olan ebeveynlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de İnmemiş Testis Ameliyatı  sorusudur. Erkek bebeklerin anne karnında gelişimlerini tamamlaması sırasında testisler böbrekler hemen alt tarafında belirmektedir. Bebeğin gelişimi ile birlikte testislerin gelişimi de sağlanmaktadır. Bu durumda da inmemiş testis ne demek sorusu akıllara gelmektedir. Tüm gebelik süresi boyunca testisler yerleşecekleri torbaya doğru hareket etmektedirler. Doğumun olacağı zamandan kısa bir süre öncesinde her iki testis de torbaya yerleşmektedir. Bu inişi testislerin ikisinin birden tamamlaması bebeğin gelişiminin sağlıklı olduğunun anlamına gelmektedir. Tekinin ya da ikisinin birden torbaya yerleşememesi durumuna inmemiş testis denmektedir. Bu açıklama ile birlikte inmemiş testis ne demek sorusu da cevap bulabilmektedir.

Çocuk üroloji uzmanları tarafından yapılan inmemiş testis ameliyatı önemli bir ameliyattır. Bu nedenle uzmandan destek alınması ve gerekli olan kontrollerin yapılması gerekmektedir. Anestezi kullanılarak yapılan inmemiş testis ameliyatı için gerekli olan tetkiklerin ameliyat öncesinde yapılması gerekmektedir. Düşük riskler ile inmemiş testis ameliyatı yapılması mümkün olmaktadır. Bunun için alanında uzmanlaşmış olan çocuk üroloji doktorlarına başvurmak gerekmektedir. Bebekler erişkinlerin ameliyat olmasına göre çok daha çabuk iyileşmektedir. Bebeklerin ve çocukların çok başarılı bir şekilde testis ameliyatı olması için ülkemizde kendisini geliştirmiş çok sayıda doktor bulunmaktadır. Ameliyatın ardından aynı gün içerisinde hastalar evlerine gidebilmektedir.